Witam. czy możliwa jest diagnoza ADHD u dorosłego online?

3 odpowiedzi
Witam. czy możliwa jest diagnoza ADHD u dorosłego online?
Dzień dobry, praktycznie tak, w teorii - zależy.

Diagnoza ADHD to zazwyczaj wywiad poszerzony o kwestionariusz do diagnozy ADHD i kwestionariusze dotyczące temperamentu czy zaburzeń osobowości - i to można fizycznie wykonać online.
W części przypadków dla pełnej diagnozy warto jednak wykonać też diagnozę funkcji poznawczych - i to już są testy przeznaczone do badania stacjonarnego.

Rzetelna diagnoza ( różnymi testami i rzetelnym wywiadem) jest ważna z uwagi na częste nakładanie się zaburzeń wtórnych - np. depresii oraz i objawów nauroatypowości i zaburzeń osobowości. Stąd częste są diagnozy fałszywie pozytywne w kierunku adhd lub nie uwzględnianie współwystępowania.

Tym samym wniosek jest taki, że diagnozę w kierunku adhd nie jest trudno uzyskać z uwagi na nakładające się objawy kilku innych specyficznych zaburzeń.

Niestety, pewnie z uwagi na popyt - coraz częściej stawiane są "szybkie diagnozy" na podstawie pojedynczych wizyt, z samym wywiadem - i czasem bez kwestionariusza do diagnozy adhd. I takie oferty można też trafić w internecie jako diagnozy online.

Ja zachęcam zawsze pacjentów do korzystania z pełnej możliwej diagnostyki - pozwala to zróżnicować źródło trudności i na tej podstawie dopasować odpowiednie wsparcie.

Wracając do pytania - w sytuacji klinicznie nie budzącej wątpliwości można diagnozę przeprowadzić narzędziami dostępnymi online - ale to czy potrzeba stacjonarnej diagnozy funkcji poznawczych lub użycia innych narzędzi na ogół ocenia diagnosta po wstępnym wywiadzie.
Czyli - najbardziej ogólna odpowiedź jaką można uzyskać - zależy to od pacjenta i jego problemu :)

Wszystkiego dobrego.

Tak, jak najbardziej są osoby , które się tym zajmują.
Witam serdecznie, diagnoza ADHD może być przeprowadzona przez psychologa diagnostę również online, ale zawsze potrzebna jest dodatkowo diagnoza medyczna lekarza psychiatry, który wypisuje leki. Psycholog posługuje się wywiadem diagnostycznym DIVA. Diagnoza ADHD nie jest trudna, ale wymaga doświadczenia.
ADHD wielu osobom utrudnia życia i jeżeli podejrzewa się u siebie to zaburzenie neurorozwojowe, warto poszukać pomocy.

ADHD dzielimy na trzy podtypy:

6A05.0 Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, postać przeważająco nieuważna

Osoby posiadające deficyt uwagi mają duże trudności z wykonywaniem zadań wymagających podtrzymywania uwagi, szczególnie przy zadaniach uważanych przez te osoby za mało ciekawe i monotonne. Zdarza się że w codziennym funkcjonowaniu mają problemy z organizacją codziennych czynności, zapominają różnych przedmiotów i bardzo często prokrastynują.

6A05.1 Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, postać przeważająco nadpobudliwa-impulsywna

Osoby cechujące się nadpobudliwością psychoruchową są nadmiernie aktywne ruchowo, mają trudności w pozostawaniu w bezruchu. Wykazują trudności w samokontroli zachowania oraz impulsywność.

6A05.2 Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, podtyp mieszany

Podtyp mieszany charakteryzuje się występowaniem zarówno nadpobudliwości psychoruchowej, jak również deficytu uwagi.

Życzę powodzenia i dobrego wyboru specjalisty.