Witam, chciałbym opisać swój problem z którym zmagam się od kilku lat. Kiedy chodziłem do przedszko

3 odpowiedzi
Witam,
chciałbym opisać swój problem z którym zmagam się od kilku lat. Kiedy chodziłem do przedszkola pamiętam że mama zwracała mi uwagę abym mówił wolniej i nie spieszył się z wypowiedzeniem jakiegoś słowa. Chodziłem wówczas do logopedy, który mi poradził abym ,,wystukiwał" sobie palcem rytm mówienia, to pomogło. Po przyjściu do szkoły podstawowej chodziłem do logopeda ale dlatego, że nie mówiłem r poprawnie. Podczas pandemii moje problemy wzrosły, ponieważ miałem czasami bloki mowy (zacinałem się na niektórych słowach). Pamiętam, że wówczas czytanie na głos było dla mnie ogromnym problemem. W klasie 8 moja sytuacja się nie poprawiła. Obecnie jestem w 4 klasie liceum. Bardzo często zdarza mi się zaciąć na jakiś prostych słowach albi zdaniach ale nie rozumiem dlaczego, pamiętam jak potrafiłem wyjść na środek sali i pięknie czytać płynnie, przede wszystkim nie myślałem o mówieniu. A teraz w sytuacji stresowej czuje taki ścisk w gardle i nie moc wypowiedzenia czegoś. Spróbowałem,,wystukiwać" sobie rytm mówienia palcem ale boję się że się zatne się na jakimś słowie. Problem ten ma podłoże psychologiczne i nie wiem co go spowodowało. Zauważyłem jeszcze, że mam pewne cykle w swoim mówieniu. Cykl w którym mówię ładnie i bardzo rzadko się zatne oraz drugi, w którym ciągle o tym myślę i jest źle.
Dzień dobry. Polecam skonsultować się ze specjalista psychologiem, psychoterapeuta bo to co Pan zauważa może mieć podłoże lękowe i będzie wymagało pracy terapeutycznej, pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,
myślę, że w tej sytuacji warto skonsultować Pańską sytuację z psychologiem/psychoterapeutą. Wskazane przez Pana objawy mogą mieć podłoże lękowe, wszystkiego dobrego!
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Problemy w zakresie płynności mowy można skutecznie pokonywać, wykorzystując do tego odpowiednie techniki terapeutyczne. Ważne jest ustalenie przyczyny problemu i poobserwowanie w jakich sytuacjach problem się pojawia, jak zmienia się w czasie oraz jakie czynniki wpływają na to, że się nasila. Z pozdrowieniami, Karolina Maciejewicz