Witam chciałam się dowiedzieć moja córka ma zaburzenia buntowniczo opozycjne stwierdzone przez pschy

2 odpowiedzi
Witam chciałam się dowiedzieć moja córka ma zaburzenia buntowniczo opozycjne stwierdzone przez pschyjatre oraz w badaniu eeg wykazało nie wielkie zmiany skroniowe. Oraz w opinie z poradni psychologiczno pedagogicznej jest napisane że dziecko ma pamięć krutko trwała, oraz silna wadę wymowy. Chodzimy na konsultacje z neurologiem bo córka urodziła się zamartwiać serduszka zaktusiła się moja krwią ponieważ mi łożysko odleciało. Bardzo się boji dentysty jak ma jej ząbki robić to ucieka z fotela wpada w płacz krzyk panikę. Dziś założyła słuchawki na uszy bo jej tak lepiej się skupić. Nigdy tak nie robiła ale jak ma słuchawki na uszach to nawet zaczyna czytać sylabami a nie po literce. Zastanawiam się czy jej nie zrobić jakiś dodatkowych badań? A jak tak to jakie pod względem czego?
Dobry wieczór, może Pani pogłębić diagnozę o ADHD, które często współwystępuje z zachowaniami ODD (stąd może problem z koncentracją i potrzeba ciszy w nauce).
Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy rozpocząć psychoterapie indywidualną dziecka, trening umiejętności społecznych, a także zadbać o wsparcie psychologiczno-pedagogiczne w szkole. Terapia powinna także obejmować nie tylko córkę, ale również pracę z Panią (rodzicami), skupiając się na poprawie funkcjonowania całej rodziny oraz weryfikację i zwiększenie skuteczności oddziaływań rodzicielskich.
Z wyrazami szacunku
Agnieszka Petruczenko

Polecam również zrobić test lateralizacji i uwagi słuchowej. Być może córka ma trudności w przetwarzaniu słuchowym co powoduje zaostrzenie objawów.

W przypadku odd wskazana jest terapia systemowa (rodzinna) oraz warsztaty wspierające Państwa jako rodziców.

Warto też zadbać o trening zastępowania agresji lub trening umiejętności społecznych dla córki oraz terapię indywidualną.

Praca z dzieckiem z zaburzeniem opozycyjno buntowniczym jest wielowymiarowa.
Tak jak wspomniała Pani powyżej warto sprawdzić czy to tylko odd.Jest duże prawdopodobieństwo współistnienia innego zaburzenia.