Witam, chciałabym dowiedzieć się czy, w trakcie roku szkolnego potrzebuje dostarczyć mojemu organizm

4 odpowiedzi
Chciałabym dowiedzieć się czy, w trakcie roku szkolnego potrzebuje dostarczyć mojemu organizmowi więcej kalorii ? Oraz ile ich powinno być (wiek 16, waga 51, wzrost 167) ?
Witam,
Zapotrzebowanie energetyczne jest uzależnione od płci, wieku, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. Dla zdrowej osoby w twoim wieku wynosi (w zależności od aktywności fizycznej) od 2100 kcal do 2800 kcal. Kaloryczność ta powinna być indywidualnie dostosowana do stylu życia. Polecam wizytę u dyplomowanego dietetyka, który udzieli Ci rzetelnych informacji.
Pozdrawiam
mgr Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
"Mądre żywienie"

Witam, kaloryczność ustalamy na podstawie płci, wieku, wzrostu oraz aktywności fizycznej. W trakcie nauki zapotrzebowanie jest większe głównie o produkty zawierające NNKT między innymi orzechy, awokado, oliwa z oliwek. Zapraszam na konsultację, udzielę wszystkich niezbędnych informacji.
Odżywianie to nie tylko kalorie ale także dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji do życia. Rozpoczęcie roku szkolnego to nie tylko obowiązki i zwiększony wysiłek fizyczny i umysłowy ale także zmiana pory roku - mniej słońca, inna temperatura za oknem naturalny wzrost zachorowań na infekcje. Te wszystkie czynnik także trzeba uwzględnić planując posiłki. Dostosowaniem diety do aktualnych potrzeb organizmu zajmuje się dietetyk i jeśli są wątpliwości w tym polu to polecam konsultację.
Nie musimy zwiększać kaloryczności:) wystarczy postawić na produkty ułatwiające przyswajanie informacji np. bogate w lecytynę, stawiamy na produkty pełnoziarniste , dostarczające chociażby witamin z grupy B, ryby bogate w kwasy omega 3, owoce jagodowe, czarna porzeczka np. nawet te w postaci mrożonej , badania wykazały, że spożycie jagód może być efektywne w przypadku polepszenia lub opóźnienia krótkotrwałej utraty pamięci, a to dzięki zawartym witaminom, które wymiatają wolne rodniki z organizmu:), , pomidory, bogate w likopen w okresie zimowym raczej stawiamy na przetworzone produkty z pomidorów zawierają znacznie wyższą zawartość likopenu i mniej konserwantów;), na pewno przyda się suplementacja witaminy D, warto zbadać jej poziom i dobrać odpowiednio ilość, garść pestek dyni pokryje zapotrzebowanie na cynk, garść orzechów włoskich zwiększy pulę witaminy E, dzięki czemu sprawność umysłowa będzie znacznie większa;) , brokuły i zielone warzywa liściaste, to źródło witaminy K, która wspomaga funkcje kognitywne( zdolność do myślenia skutecznego w szczególności w sytuacjach nieprzewidywanych i niepewnych,) i polepsza wydolność mózgu. Postaw od czasu do czasu na zioła np szałwię, pozwoli się wyciszyć i skoncentrować:).