Witam, chcę oddastawić dziecko od piersi. Moja córka ma 1 i 2 miesiące, lecz nie chce pić z butelki

6 odpowiedzi
Chcę oddastawić dziecko od piersi. Moja córka ma 1 i 2 miesiące, lecz nie chce pić z butelki mleka modyfikowanego, próbowałyśmy już wszystkie firmy. Czy podajac jej posiłek np. kaszke na mleku modyfikowanym zaspokoi to jej potrzeby żywieniowe.?
Szanowna Pani, jeśli córka nie ukończyła 4 miesięcy nie można wprowadzać żadnych pokarmów uzupełniających. Podstawą żywienia jest mleko (najlepsze jest oczywiście mleko mamy), do ukończenia 6 m-ca życia dziecka. Po skończeniu 4 m-ca czyli w 5 i 6 miesiącu można wprowadzać bardzo małe ilości pokarmów uzupełniających jednak nie stanowią one posiłku i nie powinny zastępować mleka. Dopiero po 6 m-cu rozszerzamy faktycznie dietę. Odpowiadając na Pani pytanie, obecnie tylko mleko jest wskazane dla córki, jeśli nie może Pani karmić własnym mlekiem należy je zastąpić modyfikowanym. Może to jest kwestia smoczka, może butelki, proponuję konsultację z poradnią laktacyjną lub z dobrą położną.

Witam, nie wiem czy dobrze zrozumiałam, że dziecko ma 1 rok i 2 miesiące... (?) Jeśli tak, to dziecko ma już na tyle rozbudowaną dietę że mleko podawane tylko w kaszce powinno wystarczyć, wszystko to kwestia właściwie zbilansowanej diety.
Służę wsparciem w żywieniu dzieci. Zapraszam
Pozdrawiam
Olga Kapinos
Proszę doprecyzować wiek dziecka - czy chodzi o 1 rok i 2 miesiące? Od jak dawna rozszerza Pani dietę? Jakie inne produkty córka je? Potrzebne jest więcej informacji :)
Domyślam się że chodzi o 1 rok i 2 miesiące? W tym wieku dziecko powinno mieć już na tyle rozszerzoną dietę że może jeść również produkty z innych grup. Nie powinno jeść tylko i wyłącznie kaszki na mleku modyfikowanym. W codziennym jadłospisie należy uwzględnić owoce, warzywa, chude mięso, ryby oraz produkty zbożowe różnego pochodzenia. Tylko wtedy będzie miała Pani pewność że zaspokoi potrzeby żywieniowe córeczki :)
Dodam, że okres miedzy 13 a 36 miesiącem życia dziecka jest okresem krytycznym do rozwoju określonych preferencji i nawyków żywieniowych, dlatego tym bardziej warto zadbać o zdrową i prawidłową dietę!
Pozdrawiam serdecznie
Dzięki które ma rok i dwa miesiące może jeść już produkty mleczne jak np. jogurty, twarogi zatem jeśli nie będzie piła mleka a będzie otrzymywała co najmniej 3 porcje tych produktów np. jogurt, kaszka mleczna czy twarożek/ serek powinna zaspokoić zapotrzebowanie na wapń. Dla pewności warto skontaktować się z dietykiem ktory obliczy to zapotrzebowanie indywidualnie dla Pani dziecka.
W tym wieku dzieci powinny otrzymywać 4-5 posiłków, 3 główne i 1-2 uzupełniających. Kluczową zasadą jest szanowanie apetytu dziecka, ponieważ ma to pozytywny wpływ na regulację mechanizmów głodu i sytości, więc zaprocentuje na przyszłość.
Wraz z wkraczaniem w życie nowych potraw częstość karmienia naturalnego będzie się zmniejszać, dziecko kończące 1. rok życia powinno otrzymywać w ciągu doby maksymalnie 3 porcje mleczne.
Przygotowując posiłki należy pamiętać, że u dziecka po 1 roku życia wzrasta zapotrzebowanie na witaminę D i wapń.
Śniadanie dla rocznego dziecka
Jest bardzo ważnym posiłkiem, od którego dziecko powinno zaczynać każdy dzień. Śniadanie powinno dostarczać dziecku około 25% z ogólnej puli energii zalecanej do spożycia w ciągu dnia. Podstawowym składnikiem śniadania dziecka po 1. roku życia powinny być produkty mleczne: jogurt, kefir, niesłodzone kakao, mleko modyfikowane.Kolacja dla roczniaka
Na kolację podawaj dziecku lekkostrawne produkty, najlepiej gotowane, o wysokiej zawartości składników odżywczych. Posiłek może zawierać chude mięso, kefiry, jogurty, może być to też standardowa kanapka, na przykład z warzywami i twarogiem, a wieczorna szklanka ciepłego mleka może działać uspokajająco i wyciszająco.
Drugie śniadanie i podwieczorek
W ramach uzupełnienia głównych dań możesz zaproponować dziecku świeże owoce, odrobinę soku (nie więcej niż pół szklanki soku 100% dziennie 9 ), przeciery owocowe i połączyć je z kleikiem czy kaszką.
Dobrym pomysłem są także posiłki przygotowane na bazie mleka, jogurtu lub twarożku.