Witam Bliska mi przyjaciółka, która nie jest jeszcze pełnoletnia, najprawdopodobniej cierpi na depr

2 odpowiedzi
Witam
Bliska mi przyjaciółka, która nie jest jeszcze pełnoletnia, najprawdopodobniej cierpi na depresję. Nie jestem wykwalifikowanym psychologiem, jednak objawy wskazują na stan depresyjny. Brak jakiejkolwiek motywacji, utrata apetytu oraz zainteresowań, bezsenność i myśli samobójcze. Niestety, jej rodzice są bardzo konserwatywni i nie pozwolą jej na terapię. Próba przekonania jej rodziców jest bezsensowna, uważają oni, że wizyta u psychologa czyni z ich córki wariatkę, a "w ich rodzinie wariatki nie będzie" . Nie wierzą jej i uważają, że robi to dla atencji. Czy jest jakiś sposób, w który mogłabym pomóc przyjaciółce? Naprawdę nie wiem już co powinnam robić. Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam
Dzień dobry,
rozumiem Pani zatroskanie sytuacją przyjaciółki. Jeżeli jest ona niepełnoletnia, to rozumiem, że jeszcze się uczy. Może w tej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychologa/ pedagoga szkolnego, który porozmawia z Pani przyjaciółką i podejmie kroki, które pozwolą ta to, by otrzymała ona profesjonalną pomoc.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Rozumiem, że sytuacja jest trudna, i pragnę podkreślić, że moja odpowiedź nie zastępuje profesjonalnej pomocy psychologicznej. Niemniej jednak, mogę przedstawić kilka sugestii, które mogą być pomocne w obecnej sytuacji:

1. Zainicjowanie rozmowy z psychologiem szkolnym lub wychowawcą jest kluczowym krokiem.
Szkoła może zasugerować rodzicom konieczność skonsultowania się z psychiatrą, szczególnie jeśli przyjaciółka wykazuje myśli samobójcze.

2.Polecenie korzystania z anonimowego telefonu zaufania.
Zachęć przyjaciółkę do rozmowy z dorosłym, co może stanowić pierwszy krok w kierunku uzyskania pomocy.

3.Przekazanie informacji zawartych na stronie internetowej, która oferuje wsparcie dla osób z depresją.
Warto podkreślić, że choć psychoedukacja na temat depresji jest istotna, to profesjonalna pomoc psychologiczna jest niezastąpiona. Możesz polecić stronę: "forumprzeciwdepresji" zakładka nastoletnia-depresja/strefa-nastolatka

4. Aktywizacja behawioralna jako ważny element walki z depresją.
Podejmowania działań które zwiększają pozytywne emocje w życiu, takie jak uprawianie sportu, uczestnictwo w zajęciach kulturalnych czy spędzanie czasu z zwierzętami, mogą pozytywnie wpłynąć na nastrój. Jest to zazwyczaj jeden z kroków który stosuje się w terapii CBT.