Widziałem tutaj porady dotyczące diety dla kierowcy zawodowego. Wszystko pięknie, ładnie, ale co zro

6 odpowiedzi
Widziałem tutaj porady dotyczące diety dla kierowcy zawodowego. Wszystko pięknie, ładnie, ale co zrobić i jak stosować dietę jezeli pracuję tylko w nocy. Moj plan pracy to np. start o 20.00( zdarza się również o 14, 16, 18, 23) I trwa 12-15 h. Później trzeba iść spać bo wieczorem znowu 12-15 h jazdy i pracy. Taki cykl pracy może trwa przez 4 dni ciągiem, albo będzie dzien przerwy. Jak taka dietę stosować? Mam 33lat, 180cm, 103kg
W takim wypadku trzeba bardzo indywidualnie dostosować plan żywieniowy. Skoro pracuje Pan tak już dłuższy czas organizm się przyzwyczaił do takiego trybu. Jednakże nie wolno zapominać o regularnym lecz w tym wypadku trochę innym trybie zywieniowym. Plan urodzinowy należałoby rozpisać na każdy dzień inaczej w zależności o której Pan zaczyna, ile godzin Pan śpi, kiedy ma możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. W celu uzyskania konkretnych odpowiedzi potrzebny jest konkretny wywiad z pacjentem. Proszę skontaktować się z dietetykiem, na pewno udzieli Panu odpowiedzi.

Jeśli nie występują choroby i zaburzenia współtowarzyszące zasady żywienia są takie same dla reszty dorosłych, zdrowych ludzi. W zależności od tego kiedy jest czas czuwania, a kiedy spoczynku należy rozłożyć posiłki co 3-4h. Jeśli aktywność zawodowa ma miejsce w nocy posiłki należy spożywać w nocy. Najlepiej skonsultować się że specjalistą i wspólnie, dokładnie przemyśleć najrozsadniejsze rozwiązanie oraz propozycje posiłków.
Pozdrawiam
Dzień dobry
Reprezentuje dietetykę chińską i zgodnie z nią organizm jest przygotowany na intensywne trawienie do 18. Później organy trawienne odpoczywają, a w organizmie następuje proces oczyszczania i detoksykacji. Dlatego jedzenie i praca w nocy nie służą zdrowiu.
Proszę to przemyśleć.
Pozdrawiam
Jolanta Kudera
Szanowny Panie,
Należałoby rozpisać konkretne posiłki z produktow które Pan lubi ale w taki sposób żeby Pana nie tuczyly. Dodatkowym wyzwaniem jest zorganizowanie tych posiłków przed wyjazdem w trasę. Kolejna rzecz bardzo istotna: omijanie szerokim łukiem przydrożnych barów czy stacji, gdzie na 100% zje Pan słabe jakościowo jedzenie mocno przetworzone, w dodatku bardzo kaloryczne. Gorąco zachęcam, aby udał się Pan do doświadczonego dietetyka, aby mieć dobry start, omówić problemy, a potem już tylko wdrożyć w życie:) Pozdrawiam serdecznie!
Jest mozliwosc dostosowania zywienia w takim przypadku. Nie jest to zadna magiczna metoda, tylko podejscie indywidualne, zadne schematy nie zadzialaja, poniewaz jest duzo zmiennych. Nie istnieje cos takiego ze organizm dziala do godziny x a pozjniej juz sobie odpoczywa. Nasze zycie, praca definiuje kiedy nastapi odpoczynek, u kazdego indywidualnie. Kieds carb cycling, dzisiaj nazywane po prostu manipulacja weglowodanow. Dostarczanie do organizmu takich skladnikow w takiej ilosci w jakiej organizm tego potrzebuje w chwili obecnej, tak w wielkim skrocie. Wywiad szczegolowy jest niezbedny aby powiedziec cos wiecej.
Szanowny Panie, nie ma żadnego problemu aby w Pana przypadku również stosować zdrowe żywienie ukierunkowane na cel (redukcja masy ciała, utrzymanie masy ciała lub zwiększenie masy ciała). Zakładam, że nie występują choroby współtowarzyszące, bo jeśli takie są to trzeba wprowadzić dodatkowe modyfikacje jadłospisu. Jeżeli chodzi o posiłki należy je rozłożyć w ciagu doby tak, aby Pan jadł regularnie, jeśli pracuje Pan w nocy, to posiłki również występują w nocy. Zamiast tego nie je Pan w czasie dnia, gdy Pan śpi. Aby utrzymać masę ciała nie ma żadnego znaczenia o jakiej porze dnia czy nocy jemy, a ma znaczenie tylko i wyłącznie ilość energii dostarczonej w ciagu całej doby. Dlatego to jest kwestia jedynie rozłożenia posiłków w ciagu doby. Oczywiście bez szczegółowej konsultacji stacjonarnej lub online się nie obędzie. Najlepiej jeśli się Pan skonsultuje z dietetykiem, tylko prawdziwym, a nie z magiem od chińskiego podejścia. Pozdrawiam.