Wada 0.5 na jedno oko. Czy konieczne okulary?

6 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem młodą osobą i od oenego czasu zauważyłam że nie widzę na jedno oko dobrze. Bylam u okulisty i mam na lewym oku wadę -0.5. Dostałam receptę na okulery. Drugie oko nie ma żadnej wady, wszystkie inne badania są dobre. Cy przy takiej wadzie muszę nosić okulary ? Czy wada mi się może zniwelować albo pogorszyć jak nie będę nosiła okularow ? Niewidzenie na to jedno oko nie orzeszkadza mi na co dzień. Jedynie jak załosnię zdrowe oko to słabo widzę
Jeżeli na co dzień wada nie sprawia problemów, nie jest konieczne noszenie okularów na stałe. Sugerowałbym jednak noszenie okularów w trakcie czynności wymagających precyzyjnego widzenia np. jazda samochodem + okresowe badania kontrolne.

Witam wada -0,5 dsph to nieduża wada upośledzająca nieco widzenie w dał . Nie wiem ile ma Pani lat .ale do czytania i pracy z bliska nawet do komputera szkła nie są bezwzględnie wymagane natomiast jazda samochodem wykłady, szkoła teatr kino to tak pozdrawiam
Dzień dobry, w takim przypadku jeśli jednooczne obniżenie ostrości wzroku wynika jedynie z wady refrakcji ( tzn. -0,5 D), noszenie okularów nie jest konieczne. Okulary mogą być potrzebne np podczas jazdy samochodem w nocy, kiedy wada nam nieznacznie wzrasta. Jeżeli nie odczuwa Pani dolegliwości brak stosowanej korekcji nie pogłębi wady. Pozdrawiam Dominika Janiszewska-Bil
W takiej sytuacji nie ma konieczności noszenia na stałe okularów.Napewno przydałyby się do prowadzenia auta po zmroku,czy do teatru,kina.Ważne,czy korekcja była badana po podaniu 1%sol.Tropicamidu(czyli kropli rozszerzających źrenicę i porażających akomodację.Pozdrawiam
Jeśli chodzi o diagnozowanie, monitorowanie oraz ćwiczenia wzrokowe współpracuje ze mną bezpośrednio zaufany optometrysta.
Ja przygotowuje Państwa badając do doboru korekcji- resztę pozostawiam optometryście. W taki sposób pracuje większość okulistów np w Uk czy Niemczech.
pozdrawiam
AM
Takie pytania należy zadać podczas konsultacji okulistycznej. Tylko lekarz który wykonał pełne badanie ma prawo odpowiedzić na Pani pytanie.