W związku z zaleceniem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego podyktowanym sytuacją zagrożenia epidemi

2 odpowiedzi
W związku z zaleceniem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego podyktowanym sytuacją zagrożenia epidemiologicznego w Polsce, chciałabym odroczyć szczepienie córeczki (ma teraz 15 tygodni) drugą szczepionką 6w1 oraz przeciw pneumokokom. Chciałabym jednak wiedzieć czy takie odroczenie podania drugiej szczepionki 6w1 i na pneumokoki (13-walentna) ma jakieś konsekwencje zdrowotne dla dziecka oraz jaki może być bezpieczny maksymalny okres odstępu pomiędzy podaniem pierwszej szczepionki i kolejnej, aby nie wpływać na skuteczność szczepienia. Przewidziany termin podania drugiej szczepionki to był 25 marca (6w1) oraz 8 kwietnia (pneumokoki).
Dziękuję i pozdrawiam
Witam,

Zgadza się, na chwilę obecną planowane szczepienia są wstrzymane do momentu ograniczenia epidemii. To nie jest związane z jakimś ryzykiem związane z samymi szczepieniami, a jedynie by pacjenci nie przychodzili do przychodni gdzie potencjalnie mogą być osoby chore na Covid-19.

Opóźnienia szczepień nie ma złego wpływu na zdrowie, jedynie zwiększa ryzyko chorób na które szczepimy. Szczęście w nieszczęściu - jeżeli stosujemy kwarantannę do momentu szczepień, ryzyko chorób zakaźnych jest niższe. Proponuje wrócić do szczepień jak tylko będzie można.

Ps. Zauważyłem że podano 2 terminy szczepień na 6w1 i pneumokoki. Te szczepienia można spokojnie podać równocześnie na jednej wizycie, oraz podać zalecaną szczepionkę przeciwko rotawirusom. To jest totalnie bezpieczne i zalecane przez towarzystwa naukowe na całym świecie.

Pozdrawiam!

Dzień dobry , proszę się nie denerwować . Dziecko jedno szczepienie odbyło , następne można bezpiecznie odroczyć :-))) pozdrawiam serdecznie