W tym roku kupiłem dom i w większości remontowałem go sam. Przeszedłem przez masę problemów z dewelo

4 odpowiedzi
W tym roku kupiłem dom i w większości remontowałem go sam. Przeszedłem przez masę problemów z deweloperem, wiele poprawek, tak samo firmy wykonujące np. panele, schody czy szafy zabudowane. Mój ojciec jest przesadnie dokładną osobą, czepiająca się mm i to on mi pomagał w remoncie. Od jakiegoś czasu mam problemy ze spaniem, nie potrafię cieszyć się tym domem, drażni mnie każdy mm różnicy, każda minimalna niedokładność. Potrafie wstać w nocy gdyż wydaje mi się, że coś zostało źle zrobione i sprawdzać poziomicą czy kątem. Wielokrotnie sprawdzam te same rzeczy i w każdym elemencie wykonanym przez firmę doszukuję się tego, że mogli coś zepsuć, próbować mnie oszukać. W ukryciu przed żoną(która już się denerwuje) poprawiam rzeczy które sam zrobiłem by były perfekcyjnie np. docinam po 1mm listew przypodłogowych czy poprawiam akryle i szlifowania. Nie potrafię przez to np. zrelaksować się przed TV wieczorem z lampka wina, gdyż co chwile zerkam na schody, ściany, czy podłolgi i przez to dostrzegam nawet mikroskopijne odstępstwa.

Czy można to zaliczyć do nerwicy natręctw?

pozdrawiam
Opis Pana zachowań i emocji im towarzyszących może wskazywać na zaburzenia o charakterze nerwicowym. Przeważająco podłożem takich zaburzeń jest silny lęk, który można rozładować czynnością napadową i odczuć chwilową ulgę. Ważne wydaje mi się, aby rozpoznał Pan rzeczywiste źródło lęku - sam, z pomocą najbliższych lub psychoterapeuty. Być może wejście w dorosłość (małżeństwo, dom, a dalej nasuwa mi się przysłowiowe posadzenie drzewa i spłodzenie syna), wchodzenie w rolę, którą zajmował do tej pory Pana ojciec, który był też pierwowzorem, jak taką rolę wypełniać, stanowi ogromne wyzwanie - czy Pan podoła? Czy będzie Pan tak dobry jak ojciec? Czy będzie Pan doskonały co do mm?

Dzień dobry, niezależnie od tego, jak zdiagnozowany- "fachowo nazwany" będzie problem, który Pan opisuje, na plan pierwszy wysuwa się doświadczane przez Pana niepokój, niemożność znalezienia spokoju i przeżycia satysfakcji z nowego domu i wykonanej w nim ciężkiej pracy. By udało się znaleźć ukojenie i rozwiązanie sytuacji pomocna może okazać się wizyta u psychologa/ psychoterapeuty. Spotkanie ze specjalistą pomoże odpowiedzieć na wiele wątpliwości- także diagnostycznych: czy to rzeczywiście zaburzenie obsesyjno- kompulsywne, czy inne zaburzenie o charakterze lękowym, czy też może zaburzenie adaptacyjne. Z całą pewnością specjalista będzie towarzyszył w poszukiwaniu i zrozumieniu przyczyn trudności oraz pomoże stworzyć unikatowy, odpowiedni dla Pana sposób radzenia sobie. Pozdrawiam serdecznie , Aleksandra Wincz.
Szanowny Panie, opisywane zachowania są mechanizmem obronnym, którego zadaniem jest poradzenie sobie z trapiącym problemem. Aby zdiagnozować zachowania nerwicowe, niezbędne jest odpowiedzenie na kilka pytań. Opisywane sytuacje nie są wystarczające do postawienia diagnozy. Aby tego dokonać zachęcam do konsultacji ze specjalistą w miejscu Pana zamieszkania.
Pozdrawiam
Dzień dobry,

Dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem. Myślę, że warto byłoby skonsultować swoje trudności i obawy z psychologiem, który miałby możliwość zadania dodatkowych pytań i poznania szerszego kontekstu, co pozwoliłoby na postawienie dokładniejszej diagnozy.

Z opisu, który Pan przedstawia, można wysnuć przypuszczenie, że zachowania polegające na „perfekcyjnym dopracowaniu” mogą być oznaką zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego, jednakże zachęcam do skonsultowania się ze specjalistą w tej dziedzinie.

Życzę wszystkiego dobrego
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.