W schizoidalnym zaburzeniu osobowości może się zdarzyć czasami, ale rzadko odczuwać i przeżywać tą o

3 odpowiedzi
W schizoidalnym zaburzeniu osobowości może się zdarzyć czasami, ale rzadko odczuwać i przeżywać tą ogromną samotność, bo nie może być inaczej? Mam wrażenie, że jak na chwilę przestaję żyć "w swoim świecie" i spojrzę realnie na swoje życie, to ta samotność mnie przeraża, że nikogo nie mam. Potem o tym zapominam i nie mam z tym problemu, nie chcę przecież z nikim rozmawiać, z rodziną ani z kimkolwiek innym, ale wydaje mi się, że gdzieś tam, tak naprawdę, nie chce się być samemu. A podobno osoby schizoidalne nie cierpią z powodu bycia samemu na świecie. Czy takie sporadyczne płakanie z samotności wyklucza to zaburzenie i zamiast schizoidalnego może to być unikające?
Najlepiej swoje wątpliwości skonsultować z psychiatrą lub psychoterapeutą. Aby postawić trafną diagnozę dotyczącą struktury osobowości potrzeba czasu i dokładnego wywiadu z pacjentem. Niewątpliwe, przeżycia o których jest mowa są źródłem cierpienia autora zapytania, stąd polecam konsultację ze specjalistą.
Pozdrawiam serdecznie
Jagoda Morgulec

Dzień dobry. Uczucie samotności może dotknąć każdego, bez względu na choroby czy zaburzenia z którymi osoba się zmaga. Ludzie mają naturalną potrzebę do wchodzenia w relacje przyjacielskie czy romantyczne. Osoba ze schizoidalnym zaburzeniem osobowości czuje się raz lepiej, raz gorzej i oczywiście może doświadczać przykrości w związku z samotnością, kiedy nie jest zajęta innymi myślami. Funkcją tej emocji jest wywołanie motywacji do zmiany, np. przez podjęcie kroków w kierunku poznania innych ludzi.
Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska
Osoby z zaburzeniem schizoidalnym osobowości rzadko doświadczają potrzeby bliskości z innymi i zazwyczaj wybierają izolację. Niemniej jednak okazjonalne uczucie samotności czy tęsknoty nie przeczy temu zaburzeniu. Istotne jest, aby spojrzeć na cały wzorzec zachowań i myśli, a nie tylko pojedyncze symptomy. W Twoim przypadku, ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą w celu uzyskania pełnej oceny i diagnozy. Pozdrawiam.