W nowym rezonansie mojej zmiany zwyrodnieniowej z dyskopatią lędzwiową pojawiła się "wypuklina krążk

3 odpowiedzi
W nowym rezonansie mojej zmiany zwyrodnieniowej z dyskopatią lędzwiową pojawiła się "wypuklina krążka L5S1 i możliwy nacisk na nerwy korzeniowe". Nacisk rzeczywiście się pojawia w postaci nawracającej rwy i chwilowych "postrzałów".
Czy zatem moje codzienne ćwiczenia w domu metodą mckenziego + wzmacnianie miesni gorsetu i rozciąganie powinienem jakoś zmodyfikować ze względu na ową wypuklinę? Czy standardowe schematy cwiczeń przy dyskopatii nie roznią się od cwiczeń przy wypuklinie L5 S1?
Dzień dobry, warto zdawać sobie sprawę, że nie ma 'standardowych schematów ćwiczeń', gdyż przyczyn rwy kulszowej może być bardzo wiele. Zawsze warto udać się na wizytę stacjonarną do fizjoterapeuty, który zbada, oceni, znajdzie przyczynę owej rwy i zastosuje odpowiednie do tego leczenie. Pozdrawiam.

Ćwiczenia dobiera się do stanu funkcjonalnego, a nie do opisu zdjęcia. Pozdrawiam!
Witam, najważniejsze żeby ćwiczenie nie nasilały dolegliwości. Ćwiczenia dobiera się pod stan kliniczny pacjenta nie pod opis rezonansu. Jeśli ćwiczenie nasila dolegliwości np. powoduje promieniowanie do kończyny dolnej należy go zaprzestać. Proszę pamiętać, że inne ćwiczenia będą w stanie ostrym (np. koci grzbiet), inne ćwiczenia w stanie przewlekłym lub bez bólu (martwy ciąg lub przysiady ze sztangą). Polecam znaleźć dobrego fizjoterapeutę który dobierze odpowiednie ćwiczenia pod pana objawy a nie pod opis rezonansu. Pozdrawiam Jarosław Komosa Fizjoterapeuta Konstancin