W jaki sposób można leczyć preferencje sadomasochistyczne? Czy można się ich pozbyć całkowicie?

3 odpowiedzi
W jaki sposób można leczyć preferencje sadomasochistyczne? Czy można się ich pozbyć całkowicie?
Należy poddać się psychoterapii. Można to zrobić jeśli te zachowania i preferencje kłócą się z własnymi przekonaniami. Jeśli stosunek Pani/Pana jest do nich obojętny sugeruję znaleźć partnera/partnerkę o podobnych upodobaniach, w takiej sytuacji preferencje sadomasochistyczne przestaną stanowić problem.

Dzień dobry. Można skorzystać z psychoterapii. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
W pierwszej kolejności czuję, że należałoby się przyjrzeć, skąd u Pani/Pana pojawiła się potrzeba "leczenia".
Jeśli preferencje sadomasochistyczne realizowane są za zgodą wszystkich uczestników, nie zagrażają zdrowiu i życiu, nie łamią przepisów obowiązującego prawa, są po prostu jak to Pan/Pani określił "preferencją", czyli wyborem, skłonnością do pewnych zachowań w tym przypadku seksualnych.
Natomiast w przypadku, gdy te preferencje są źródłem cierpienia, wewnętrznego konfliktu, szkodzą Panu/Pani lub innym, wtedy można się temu przyjrzeć pracując z psychoterapeutą.
Pozbycie się preferencji sadomasochistycznych "całkowicie" może być trudne i złożone, ponieważ seksualność człowieka jest częścią jego tożsamości i może być ukształtowana przez wiele czynników. Ważne jest, aby podejść do tej kwestii z otwartością i zrozumieniem, a także z poszanowaniem własnych granic i potrzeb. W niektórych przypadkach celem może być nie tyle "pozbycie się" preferencji, ile nauczenie się zarządzania nimi w sposób, który jest zdrowy i nie szkodzi sobie ani innym.