W jaki sposób leczyć ciężkie zaparcia?

7 odpowiedzi
Mam 20 lat i cierpię na ciężkie zaparcia spowodowane nadużywaniem środków przeczyszczających (Senes) w przeszłości. Obecnie jeśli nie wypiję wywaru z 4 saszetek, nie pójdę do toalety przez ponad tydzień. Jem pełnoziarniste produkty, owoce, owsianki, warzywa, piję dużo wody oraz zieloną i czerwoną herbatę. Dodatkowo codziennie na czczo wypijam szklankę wody z cytryną. Jak mam sobie pomóc w takiej sytuacji, gdy chcę odstawić senes?
Poza wymienionymi zmianami w żywieniu warto zadbać także o REGULARNOŚĆ posiłków. Jedzenie o stałych porach "uczy" nasze jelita regularnej pracy. Warto jeść posiłki bez pośpiechu. Ważne jest także spożywanie dużych ilości wody mineralnej w ciągu dnia, min. 2 l dziennie. Dodatkowo na poprawę perystaltyki jelit dobroczynny wpływ mają także probiotyki - kurację powinno się przeprowadzić przez min 3 miesiące. Oczywiście warto włączyć do diety także naturalne probiotyki czyli jogurt, kefir lub maślankę oraz produkty kiszone. Dobrze byłoby także wprowadzić świeże soki z dodatkiem jabłek i buraka oraz zielone koktajle z dodatkiem liści szpinaku. Pozdrawiam

Przewlekłe zaparcia mogą być jednym z objawów chorób. Walkę należy zacząć od badań lekarskich. Jednym z nich jest poziom hormonu TSH, który świadczy o pracy tarczycy, kolejne badania to kolonoskopia, w celu wykluczenia chorób jelit. Warto także wykonać testy na nietolerancję pokarmową. Produkty, których nie tolerujemy mogą doprowadzać do zaparć. Bardzo ważna jest także flora bakteryjna oraz jej skład, w tym celu warto przyjmować probiotyki oraz zrobić badania dotyczące kompleksowej funkcjonalności jelit. Mając badania przed sobą dietetyk jest w stanie ułożyć odpowiedni jadłospis. Jeżeli wspomagamy się środkami przeczyszczającymi to fizjologiczną perystaltykę jelit i robimy błędne koło. Należy odstawiać senes i stymulować jelita do pracy poprzez odpowiednią dietę bogatobłonnikową. W celu przyspieszenia metabolizmy polecam intensywne ćwiczenia.
Witam serdecznie,
produkty, które Pani spożywa są produktami pełnoziarnistymi - to bardzo dobry wybór z uwagi na zawartość błonnika. Warto do diety włączyć dodatkowo błonnik tzw. nierozpuszczalny znajdujący się m. in w otrębach. Polecam otręby owsiane np. dosypywać sobie do porannej owsianki w postaci (od łyżeczki do łyżki). Proszę pamiętać, że błonnik ten jak sama nazwa wskazuje nie rozpuszcza się, dlatego należy nadać środowisko wodne - w postaci picia wody - rano na czczo- bardzo właściwy nawyk + dodatkowo co 3/4 h pomiędzy każdym kolejnym posiłkiem 1 szklanka wody. Polecam również suszone śliwki - można je namoczyć i wypijać z nich napar. Proszę pamiętać, że przyczyna zaparć może być związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem jelit - należy włączyć probiotyki (dostępne w aptece) oraz korzystać z produktów, będących ich źródłem tj. jogurt naturalny, kefir i maślanka. Kolejnym sprawdzonym sposobem jest siemie lniane, będęce źródłem PREBIOTYKU, czyli pożywki dla bakterii kwasu mlekowego tzn zawierają inulinę. Nasiona lnu pęcznieją w jelicie grubym, przyśpieszając ruchy robaczkowe. Należy zagotować 2-3 łyżki zmielonego siemienia lnianego, przecisnąć przez sito i przygotowany napar wypić np. przed snem.
Serdecznie pozdrawiam
Witam,

oprócz pełnoziarnistych produktów, owoców, warzyw, do diety warto wprowadzić napoje mleczne fermentowane. Należą do nich kefiry, jogurty czy maślanki, zawierają one bakterie, które wykazują korzystne działanie dla układu pokarmowego. Dodatkowo dietę można wzbogacić przyjmując probiotyki, które są szeroko dostępne w aptekach.

Często pomijanym czynnikiem przy występowaniu zaparć jest aktywność fizyczna, która również w znacznym stopniu przyczynia się do przyspieszenia ruchów perystaltycznych w jelitach. Zachęcam do wprowadzenia dodatkowej aktywności fizycznej minimum 3 razy w tygodniu.

Proszę zwrócić również uwagę na pozycję przy wypróżnianiu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmniejszenie kąta siedzenia poprzez podłożenie czegoś pod nogi. Dzięki temu kąt odbytowo – odbytniczy zmniejszy się i mięśnie ulegną rozluźnieniu, przez co wypróżnianie może stać się łatwiejsze.

Pozdrawiam
Milena Olaszewska
Sugeruję dla Pani dietę z małą ilością błonnika + do tego oczyszczanie organizmu. Zapraszam na konsultację w celu konkretnego wyjaśnienia i omówienia programu żywieniowego..
Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie. Problemów może być wiele i nie mogę być pewna co jest przyczyną u Pani na podstawie paru zdań. Możliwe, że są to nawykowe zaparcia i trzeba by było zacząć pracować nad pewnymi schematami, rytuałami, trzeba się zająć diagnozą nietolerowanych produktów, upewnieniem się, że jelita są zdrowe, żołądek zakwaszony, flora bakteryjna prawidłowa.
Witam serdecznie
zaparcia to bardzo częsty problem, czasem nie pomaga nawet zwiększona ilość błonnika w diecie. Jeśli mimo spożycia warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i prawidłowo zbilansowanej diety występują zaparcia, przyczyną może być uboga flora bakteryjna jelit. Suplementacja przebadanym klinicznie probiotykiem (np. Vivomixx) niweluje problemy z przemianą materii.
Uporczywe zaparcia mogą być również powodowane przez nietolerancje pokarmowe, może występują jakieś dodatkowe dolegliwości? Zapraszam na konsultacje, warto sprawdzić czy stosowana dieta nie jest przyczyna dolegliwości.