W jaki sposób funkcjonują procesy poznawcze u osoby z zaburzeniami depresyjnymi (bardzo nasilonym ob

2 odpowiedzi
W jaki sposób funkcjonują procesy poznawcze u osoby z zaburzeniami depresyjnymi (bardzo nasilonym obniżonym nastrojem)?
Dobry wieczór, zaburzenia procesów poznawczych manifestują się najczęściej spowolnieniem, upośledzeniem funkcji wykonawczych oraz pamięci roboczej co powoduje złe funkcjonowanie chorych, także obniżając samopoczucie i pozostawiając ślady po tym jak depresja odejdzie. Upośledzają wykonywanie prostych czynności życiowych, zakłócając aktywności psychospołeczne, a tym samym utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Zaburzenia funkcji poznawczych ulegają poprawie po leczeniu przeciwdepresyjnym.

Dzień dobry,
Zaburzenia depresyjne mogą wpływać na procesy poznawcze u osób dotkniętych tą chorobą. Osoby z nasilonym obniżeniem nastroju mogą mieć trudności z utrzymaniem uwagi. Ich myśli mogą być rozproszone, co prowadzi do ograniczenia koncentracji na zadaniach i wykonywania codziennych czynności. Depresja prowadzi też do skupiania się na negatywnych myślach, dlatego osoby chore mogą widzieć świat w czarnych barwach, co może zaburzać ich zdolność do logicznego myślenia i podejmowania obiektywnych decyzji.
Zaburzenia depresyjne wpływają też na obniżenie samooceny i poczucia własnej wartości, a to z kolei będzie obniżać zdolność do podejmowania decyzji. Depresja spowalnia także procesy myślowe. Dlatego osoby z depresją mogą potrzebować więcej czasu na przetwarzanie informacji, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Można jednak podjąć skuteczne sposoby radzenia sobie z depresją poprzez psychoterapię i/lub farmakoterapię.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek