W jaki sposób funkcjonują procesy poznawcze u osoby z zaburzeniami depresyjnymi (bardzo nasilonym ob

2 odpowiedzi
W jaki sposób funkcjonują procesy poznawcze u osoby z zaburzeniami depresyjnymi (bardzo nasilonym obniżonym nastrojem)?
Dobry wieczór, zaburzenia procesów poznawczych manifestują się najczęściej spowolnieniem, upośledzeniem funkcji wykonawczych oraz pamięci roboczej co powoduje złe funkcjonowanie chorych, także obniżając samopoczucie i pozostawiając ślady po tym jak depresja odejdzie. Upośledzają wykonywanie prostych czynności życiowych, zakłócając aktywności psychospołeczne, a tym samym utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Zaburzenia funkcji poznawczych ulegają poprawie po leczeniu przeciwdepresyjnym.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Zaburzenia depresyjne mogą wpływać na procesy poznawcze u osób dotkniętych tą chorobą. Osoby z nasilonym obniżeniem nastroju mogą mieć trudności z utrzymaniem uwagi. Ich myśli mogą być rozproszone, co prowadzi do ograniczenia koncentracji na zadaniach i wykonywania codziennych czynności. Depresja prowadzi też do skupiania się na negatywnych myślach, dlatego osoby chore mogą widzieć świat w czarnych barwach, co może zaburzać ich zdolność do logicznego myślenia i podejmowania obiektywnych decyzji.
Zaburzenia depresyjne wpływają też na obniżenie samooceny i poczucia własnej wartości, a to z kolei będzie obniżać zdolność do podejmowania decyzji. Depresja spowalnia także procesy myślowe. Dlatego osoby z depresją mogą potrzebować więcej czasu na przetwarzanie informacji, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Można jednak podjąć skuteczne sposoby radzenia sobie z depresją poprzez psychoterapię i/lub farmakoterapię.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.