W internecie znalazłam następujące wzmianki: "Warto zaznaczyć, że długoterminowa psychoterapia psy

2 odpowiedzi
W internecie znalazłam następujące wzmianki:
"Warto zaznaczyć, że długoterminowa psychoterapia psychodynamiczna jest prowadzona w gabinetach prywatnych, co oznacza, że nie jest refundowana przez NFZ",
"Kontrakty z NFZ najczęściej przewidują ograniczoną dla pacjenta l. sesji w ciągu roku"
To prawda?
Niestety, jest takie ryzyko, dlatego warto się upewnić, jakie są możliwości w danym miejscu. Z doświadczenia wiem, że na placówki publiczne NFZ nakłada limity usług, przysługujących jednemu pacjentowi w ciągu roku. W zależności od kontraktu, w przypadku psychoterapii indywidualnej dzieci, młodzieży lub osób dorosłych, może być to np. od 15 do 75 sesji terapii w ciągu roku. Jednak prawdą jest także, iż w ramach poradni psychologicznych i poradni zdrowia psychicznego finansowanych z NFZ pracują bardzo często psychoterapeuci psychodynamiczni, dlatego warto o możliwym czasie trwania terapii porozmawiać ze terapeutą. Jeżeli osoba, która uczęszcza na psychoterapię jest bardzo zmotywowana i nie opuszcza sesji, wówczas terapeuci szukają rozwiązań, aby zapewnić optymalnie długoterminową pomoc. W ramach NFZ trudno jednak znaleźć miejsca, gdzie psychoterapia mogłaby odbywać się z częstotliwością dwóch czy trzech sesji tygodniowo.

W Polsce, niektóre formy psychoterapii mogą być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jednak liczba dostępnych sesji może być ograniczona. W praktyce, pacjenci mogą mieć dostęp do psychoterapii na zasadach refundacji, ale muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami ilościowymi i czasowymi. Kontrakty między psychoterapeutami a NFZ mogą różnić się w zależności od regionu. Jeśli terapeuta ma podpisaną umowę z NFZ, to pacjent może skorzystać z refundowanych sesji. Jednak faktycznie, ilość sesji może być ograniczona.