W ICD-10 jest napisane tak: "Mogą pojawiać się (...) niepożądane (...) popędy, które nie osiągają na

2 odpowiedzi
W ICD-10 jest napisane tak: "Mogą pojawiać się (...) niepożądane (...) popędy, które nie osiągają nasilenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych" o osobowości anankastycznej. Co to są te popędy? Może mógłby/mogłaby pan/pani mi podać jakieś przykłady?
Nie, nie mogę. Zapraszam do gabinetu, to wszystko wyjaśnię. Wychodzi na to, że niedługo będziemy udzielać porad tylko przez intrnet. Pandemia się skończyła. Pozdrawiam.

Dzień dobry, przykładem może być perfekcjonizm, nadmierne poświęcanie uwagi detalom, które nie mają istotnego znaczenia dla rozwiązania danego problemu. Na przykład dana osoba ma sobie coś zaplanować i to zrobić, natomiast koncentruje się na przygotowaniu kalendarza, zapisania wszystkiego odpowiednimi kolorami i tak dalej. Czyli w tym przypadku same czynności wokół planowania będą nadmierne, a zadanie nadal nie będzie wykonane, albo będzie wykonane po czasie. Osoba ma poczucie, że jest wiecznie zajęta, ciągle coś robi, a tak naprawdę wiele rzeczy jej zalega. Towarzyszy temu poczucie zmęczenia i frustracji, ale często także przekonanie, że to jedyny słuszny sposób działania, pewna sztywność, dlatego takie osoby nie zawsze trafiają do psychoterapeuty.