W dzieciństwie od najmłodszych lat byłam molestowana seksualnie przez swojego ojca. Trwało to do mom

3 odpowiedzi
W dzieciństwie od najmłodszych lat byłam molestowana seksualnie przez swojego ojca. Trwało to do momentu kiedy wyjechałam na studia do innego miasta, czyli do 19 roku życia. Obecnie jestem po trzydziestce, nadal jestem dziewicą pomimo iż miałam już w swoim życiu kilka związków. Moim problemem jest bardzo wąska pochwa. Taki stan jest stały, tzn. nie tylko w sytuacjach intymnych, mam problem nawet z używaniem tamponów. Od 8 lat korzystam z pomocy psychoterapeutki, ale mój problem nie zniknął. Co mogę zrobić, do kogo się zgłosić aby moja pochwa się "rozluźniła" ?
Szanowna Pani,
ważne, żeby ustalić czy jest to problem zdrowotny, anatomiczny - co może potwierdzić i wykluczyć ginekolog. W większości przypadków okazuje się jednak, że przyczyną nie jest budowa tylko napięcie mięśni pojawiające się nawet na myśl o penetracji. Wymaga to pracy z psychologiem seksuologiem.
Sugeruję wizytę: Konsultacja seksuologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Szanowna Pani,

podała Pani szczegółowe informacje, które pojawiłyby się w trakcie przeprowadzania wywiadu seksuologicznego. Nie są one wystarczające do postawienia diagnozy, jednak bardzo dużo wnoszą.
Rozważałbym u Pani pochwicę. Jest to skurcz mięśni otaczających pochwę, który powoduje zamknięcie wejścia do niej. Wniknięcie członka jest wówczas niemożliwe albo bardzo bolesne. Pochwicę klasyfikujemy na absolutną (gdy skurcz mięśni jest natychmiastowy przy próbie penetracji pochwy. Próba ta może być zarówno rzeczywista, jak i wyobrażeniowa) oraz sytuacyjną (kiedy skurcz mięśni pojawia się przy próbie wprowadzenia prącia lub palca do pochwy przez mężczyznę). Pochwica ma różne podłoże: od lęku przed bólem, ciążą, naruszeniem ciała, przez brak akceptacji partnera, po uraz psychoseksualny, który wydaje się tutaj być najbardziej prawdopodobny w związku z molestowaniem.

Do postawienia diagnozy pochwicy niezbędny jest jednak bardzo obszerny wywiad seksuologiczny, w którym zbierane są informacje nt. opisu dysfunkcji, Pani reakcji, czasu trwania dysfunkcji, objawów towarzyszących, okresu dzieciństwa itp.
Motywacja leczenia ma tutaj kluczowe znaczenie. Jeśli jest ona powiązana z chęcią zajścia w ciążę, wówczas w dalszym przebiegu życia seksualnego są niższe rokowania. Kluczowe wydaje się zatem tutaj pytanie co Panią motywowałoby w podjęciu leczenia.
Pochwicę należy różnicować z dyspareunią, vulwodynią oraz zaburzeniami somatyzacyjnymi.
Proponuję Pani wizytę u ginekologa, celem wykluczenia podłoża anatomicznego.

Jeśli stwierdzona zostałaby u Pani pochwica, seksuologia dysponuje ogromnym wachlarzem metod leczenia tego zaburzenia.
Ponieważ została Pani również wykorzystana seksualnie, radziłbym Pani wizytę u specjalisty terapeuty- seksuologa, ponieważ terapia byłaby w Pani przypadku na tych dwóch płaszczyznach.
Życzę Pani wszystkiego dobrego i pozdrawiam,
Damian Wolak
Dzień dobry, bardzo efektywnym sposobem na rozluźnienie mięśni pochwy jest hipnoterapia. Dlatego, że skupia się na pozbyciu się źródła problemu - przepracowaniu traumy emocjonalnej z przeszłości, w wyniku czego, symptomy fizyczne ustępują. Dodatkowo poza samą terapią, hipnoterapeuta daje pozytywne sugestie hipnotyczne w celu rozluźnienia mięśni, które zaciskają się mimowolnie, mechanicznie, podświadomie, jak Pani pochwa przy próbie zbliżenia. Pozdrawiam i zapraszam, jako że jest to poważny problem, zasługujący na największą atencję.
Sugeruję wizytę: Hipnoterapia - 480 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.