W badaniu Usg piersi ,,w piersi prawej na godz. 10 ok.10 cm od brodawki wyszła mi widoczna nieregula

6 odpowiedzi
W badaniu Usg piersi ,,w piersi prawej na godz. 10 ok.10 cm od brodawki wyszła mi widoczna nieregularna, niejednorodna echogenicznie zmiana lita, ze zwapnieniami o wym. 14x12x10mm, bez następowego stożka cienia-obraz niejednoznaczny, do weryfikacji histopatologicznej. Ponadto w obu piersiach widoczne torbiele proste - największy w lewej 17mm. Węzły chłonne niepowiększone".
W związku z tym miałam wykonywaną biopsję grubo igłową której wynik brzmi: ,,Fragmenty miąższu sutka z cechami włóknienia. Utkania nowotworu złośliwego w badanych wycinkach nie stwierdzono. W przypadku klinicznego/radiologicznego podejrzenia procesu złośliwego konieczne pobranie dodatkowych wycinków".
Po konsultacji lekarz stwierdził że najlepiej wyciac zmianę operacyjnie chirurgicznie. Pytałam o biopsję mamotomiczną ale lekarz stwierdził że ona nie zawsze wszystko usunie. Mam pytanie: czy konieczna jest operacja wycięcia skoro wg. tego co czytam z wyniku nowotworu złosliwego w wycinku nie stwierdzono? Dodam że aby przyspieszyc cały proces szybkiej biopsji lekarz wcześniej założył mi karte Dilo - czy to może tez miec wpływ że mam zaproponowana operację?
Witam, proponuję zgłosić się na konsultację w bardziej wyspecjalizowanym ośrodku, zmiana na pewno jest podejrzana mimo ujemnego wyniku hist-pat, w Krakowie polecam Breast Unit na Kopernika. Pozdrawiam.

Szanowna Pani, chirurg, który Panią badał najlepiej wie jakie postępowanie byłoby najlepsze. Bez badania Pani piersi, nikt nie jest w stanie rzetelnie przedstawić dalszego, prawidłowego postępowania. Pozdrawiam i zapraszam.
Szanowna Pani,
żeby ustalić właściwe postępowanie, zapraszam na konsultację z wynikami badań.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Szanowna Pani,

Zmiana podejrzana w obrazie USG (powinna być również mammografia!) powinna być zweryfikowana histopatologicznie. Jeżeli biopsja nie potwierdziła raka, ale jest duże prawdopodobieństwo tej choroby, to raczej skłaniałbym się za powtórzeniem biopsji gruboigłowej (ale niekoniecznie mammotomicznej). To zawsze umożliwia trochę inne podejście do operacji i inny jej zakres (np. wykonanie biopsji węzłów wartowniczych w przypadku obecności raka).

Jeżeli ponowna biopsja nie potwierdzi raka, a obraz USG i MG spójnie pokazuje zmianę podejrzaną - wycięcie guza i badanie histopatologiczne usuniętej zmiany jest konieczne.

Założenie karty DiLO nie jest czynnikiem decydującym o rodzaju leczenia. Wyniki badań (klinicznego, obrazowych) są przesłanką do podjęcia decyzji terapeutycznych.

Z poważaniem,
dr n. med. Michał Lewandowicz
propozycja doktora jest jak najbardziej słuszna, nie ma natomiast opisu mammografii także nie można jednoznacznie wypowiedzieć się co do dalszego postępowania
Dzień dobry
jak sądzę jest Pani pod opieką chirurga onkologa;
w opisie USG zmian jest podejrzana - do sprawdzenia; w czasie biopsji pobiera się fragment guza ( w czasie mammotomicznej max ok 1 cm) ; guzy najczęsciej są niejednorodne tzn - mają części lagodne i zlośliwe - dlatego można pobrać fragment zdrowy ( co nie znaczy że u Pani jest nowotwór);
ponieważ już była biopsja , usuniecie guzka w całości uważam za sensowne;
karta DILO przyspiesza diagnostyke i przyjęcie do szpitala - to kwestia formalna;
tylko badanie histopatologiczne całej zmiany daje pełny obraz i pewność jaki ona m a charakter
pozdrawiam