W 2015 roku zaczęły się moje problemy z jelitami. Silne wzdęcia, gazy (największy problem w chorobie

4 odpowiedzi
W 2015 roku zaczęły się moje problemy z jelitami. Silne wzdęcia, gazy (największy problem w chorobie) pojawiające się tylko w nocy, powodując ogromny ból, które wybudzają ze snu nawet co 1,5 godziny, czasami pojawia się uczucie przelewania i silna praca jelit, która nie pozwala spać.
Odwiedziłam kilka gabinetów lekarskich, w których stwierdzono zespół jelita drażliwego.
Zrobiłam przez ten czas takie badania jak: gastroskopia, kolonoskopia, usg jamy brzusznej, tomograf jamy brzusznej, wodorowy test oddechowy na rozrost flory bakteryjnej, kał – resztki pokarmowe, na nietolerancję glutenu oraz na nietolerancję laktozy, badanie tarczycy, badanie na pasożyty oraz krew utajoną w kale. Wszystkie te badania wyszły dobrze, natomiast wyniki ujemne z badań laboratoryjnych.
Miesiąc temu zrobiłam badanie mikroflory jelit. W badanym materialne wykazano obniżenie liczebności stymulujących odporność bakterii z rodzaju Enterococcus. Jednocześnie zaobserwowano bardzo silny przerost bakterii proteolitycznych (gnilnych) oraz potencjalnie chorobotwórczych bakterii z rodzaju Clostridium. Podwyższona jest również liczebność drożdżaków z rodzaju Candida, z dominującym gatunkiem C. Glabrata.
Mam przepisaną terapię preparatami pro - i prebiotycznymi przez okres 4 miesięcy. Czy aby wyeliminować namnożone już drożdże nie powinnam wspomóż leczenie przy użyciu również lekarstw oraz dietą przeciwgrzybiczą celem powstrzymania ich dalszemu rozwojowi?
Bardzo proszę o pomoc.
W Pani zaburzeniach bardzo ważna jest dieta. Proszę udać się do dietetyka klinicznego, który zaleci odpowiednie odżywienie organizmu, wyeliminuje produkty, zaleci probiotyki lub prebiotyki. Pozdrawiam . Anna Sochacka.

Dzień dobry,
proponuję dietę ograniczającą fermentację w jelitach np. FODMAP, GAPS, SCD. Te diety najlepiej sprawdzają się we wspomnianych przez Pana problemach. Do tego zalecana suplementacja probiotyczna i powinno się poprawić. Można zastanowić się nad preparatami przeciwdrobnoustrojowym jak np. oleje z oregano. Pozdrawiam serdecznie, Ireneusz Chmiel, dietetyk kliniczny
Dzień dobry, polecam rozpoczęcie stosowanie diety Low Fodmap, która jest najskuteczniejsza w problemach z jelitem drażliwym. Najlepiej gdyby w początkach zmian żywienia towarzyszył Pani dietetyk aby miała Pani wsparcie zarówno merytoryczne jak i psychiczne.
Życzę wszystkiego dobrego
Joanna Byczkowska
Witam serdecznie. Wskazane jest wprowadzenie protokołu przeciwgrzybiczego i dietę eliminacyjną. Konieczne jest całkowite odstawienie cukru. Zapraszam do współpracy :)
Pozdrawiam, Olga Kapinos