uszkodzone kolano, co mnie czeka?

9 odpowiedzi
Co oznacza opis? Czeka mnie operacja?

Zwiększona ilość płynu w zakresie stawu kolanowe, kaletki brzuchato-półbłoniastej i zachyłka rzepkowego.
Niewielka ilość płynu widoczna jest również w okolicy pogranicza brzusieć-ścięgno mięśnia podkolanowego (cechy uszkodzenia).
Zmiany pourazowe – pogrubienie i podwyższenie intensywności sygnałów w zakresie MCL i więzadła rzepkowo-udowego. Zejściowy obrzęk w kości udowej w sąsiedztwie.
ACL rozluźnione, o stosunkowo poziomym przebiegu – podejrzenie zestarzałego co najmniej częściowego uszkodzenia.
PCL dyskretnie zagięte kątowo.
Zmiany przeciążeniowe w zakresie MM, bez cech pęknięcia.
Innych zmian nie uwidoczniono.
Wnioski:
Wyraźne zmiany pourazowe w zakresie MCL (II st.) i MPFL.
Podejrzenie wyraźnego uszkodzenia ACL i słabo wyrażone zmiany MM.
Nie operujemy opisów tylko ludzi - konieczne jest badanie , ocena pana dolelgiwości ich korelacja z wynikami badań obrazowych i dopiero na takiej podstawie zaplanowanie procesu leczenia Pozdrawiam

dzień dobry
zmiany dotyczą wielu elementów stawu kolanowego, ale są powiązanie. Należy udac się na wizytę do ortopedy który zdecyduje o postępowaniu.
Samo więzadło MCL dobrze goi się przy leczeniu zachowawczym, ale pozostałe uszkodzenia śródstawowe mogą wymagać wtórnie zaopatrzenia

pozdrawiam
Szanowny Panie,
opis oznacza, że radiolog nie był pewny czy ACL jest zerwany wyraźnie, czy niewyraźnie... Obawiam się, że nie da się na tej podstawie podjąć żadnej decyzji terapeutycznej. Sugeruję zgłosić się do ortopedy, który przeprowadzi badanie i będzie w stanie sam zinterpretować wyniki badania diagnostycznego.
Z poważaniem,
Marcin Milczarek
Dzień dobry
Na podstawie samego opisu badania obrazowego nie sposób określić dalszego postępowania. Zalecam konsultację ortopedyczną z wynikiem badania.
Pozdrawiam
Witam,
nie ocenia się samego wyniku czy opisu rezonansu.
Fragment końcowy jest szczególnie interesujący "Podejrzenie wyraźnego uszkodzenia ACL"? To wyraźne czy podejrzenie?
Nic nie da się ocenić na podstawie takiego opisu.
Zalecam dobre badanie ortopedyczne z USG.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Opisane uszkodzenia mogą ale nie muszą byc leczone operacyjnie. Nic nie zastąpi osobistego zbadania, opis ma drugorzędne znaczenie. wnioski z badania przedmiotowego w zestawieniu ze zgłaszanymi objawami to podstawa w podejmowaniu decyzji o zabiegu operacyjnym. Pozdrawiam.
WItam
opis oznacza dokładnie to co napisane jest we wnioskach - uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, zmiany pourazowe w obrębie więzadła pobocznego piszczelowego (II st) oraz uszkodzony troczek rzepki
Zaproponowałbym leczenie operacyjne - dycyzja nalezy do pacjenta
sugeruję konsultację ortopedyczną i wyjaśnienie na niej wszelkich wątpliwości
Koniecznie należy zbadać kolano . Nie ma informacji o charakterze urazu, wieku, objawach i dacie urazu. Proszę umówić się na wizytę do ortopedy.
Nie wydaje się by uszkodzenie acl wiązało się z aktualnym urazem, więcej wyjaśni badanie.