USG tarczycy : prawy łat niepowiększony 16x15x45 lewy powiększony wym.23x22x56. Cieśń 2,mm. Lewy pła

1 odpowiedzi
USG tarczycy : prawy łat niepowiększony 16x15x45 lewy powiększony wym.23x22x56. Cieśń 2,mm. Lewy płat niemal w całości zmieniony guzkowo, guzki trudne do wyodrębnienia, najpewniej większość płata zajmuje jedna duża nieco niejednorodna lito-płynowa zmiana o wym.31x18x39mm, część lita izoechogenna z pozostałym miąższem tarczycy. W PP przynajmniej dwie niewielkie lito-płynowe nieznacznie hioechogenne zmiany wym.do 3,5x2x4mm. Przepływ w opcji CD wzmożony w zakresie LP, w PP jedynie dyskretnie zaznaczone przepływy. Węzły chłonne wzdłuż naczyń szyjnych niepowiększone. Badania z krwi : hormony, p/ciała /różne/ w porządku. Czy to coś poważnego ?
dr n. med. Ryszard Katroń
Endokrynolog, Internista
Szczecin
Dzień dobry, duża lito-płynowa zmiana o wymiarach 31x18x39mm w lewym płacie tarczycy wymaga szybkiej konsultacji endokrynologa i wykonania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BACC). Zgodnie z wytycznymi medycznymi, guzki przekraczające 1 cm w wymiarze powinny być poddane biopsji, szczególnie gdy występują z cechami lito-płynowymi i zwiększonym przepływem krwi. Prawidłowe wyniki hormonów tarczycy i przeciwciał stanowią dobry prognostyk. Małe zmiany w płacie prawym (do 3,5mm) wymagają jedynie obserwacji w kontrolnych badaniach USG. Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.