Uprzejmie proszę o jakąkolwiek interpretację wyniku MRI głowy bez kontrastu. Kobieta 58 lat, od 13 l

1 odpowiedzi
Uprzejmie proszę o jakąkolwiek interpretację wyniku MRI głowy bez kontrastu. Kobieta 58 lat, od 13 lat z diagnozą SM. Oczywiście z wynikiem udam się do neurologa, ale obecnie wizyty są odwołane a lekko niepokoi mnie opis badania. Z góry bardzo dziękuję!
Badanie MR głowy wykonano w sekwencjach echa spinowego i gradientowego bez podania środka kontrastowego. Dane kliniczne: Stwardnienie rozsiane. Przewlekle bóle głowy. Brak poprzedni badań obrazowych do porównania - dostępny jedynie opis MR głowy z 2006 r. W okolicy trójkąta lewej komory bocznej widoczna jest zmiana neurodegeneracyjna najp. demielinizacyjnaśr. ok. 10 mm., poza tym w obrębie okołokomorowej i podkorowej istoty białej obu półkul widocznych jest kilka zmian o tym samym charakterze i śr. < 5 mm. Ogniska nie wykazują ewidentnych cech restrykcji dyfuzji wodu (największa ze zmian wykazuje także wysokie sygnały na mapie ADC). Możliwość drobnych zmian o tym samym charakterze także w obrębie mostu i w lewej półkuli móżdżku. Brak podania środka kontrastowego uniemożliwia jednoznaczną ocenę aktywności zmian. Poza tym w obrazach gradientowych widoczne są rozproszone bardzo liczne niskosygnałowe ogniska obejmujace niemal całe mózgowie - obecne także w móżdżku oraz w moście, przypodstawnie w lewym płacie czołowym większe ognisko nagromadzenia hemosyderyny śr. ok. 5 mm. - obraz w pierwszej kolejności wymaga różnicowania pomiędzy mikrokrwawieniami w przebiegu encefalopatii nadciśnieniowej lub w przebiegu angiopatii amyloidowej. Układ komorowy nad i podnamiotowy nieposzerzony, symetryczny, nieprzemieszczony. Rezerwa płynowa na poziomie foramen magnum zachowana prawidłowo. Szerokości zbiorników przestrzeni podpajęczynówkowej w normie. Przewlekłe zmiany zapalne wyrostów sutkowatych z ich częściowo sklerotyczną przebudową - dodatkowopo stronie lewej część komórek sutkowych wypełniona płynem. Niewielkie pogrubienie błony śluzowej sitowia i zatok szczękowych. Wnioski: Zmiany neurodegeneracyjne najp. demielinizacyjne OUN - brak podania środka kontrastowego oraz poprzednich badań obrazowych do porównania uniemożliwia jednoznaczną ocenę aktywności procesu. Bardzo liczne ogniska mikrokrwawień w obrębie OUN - w pierwszej kolejności do różnicowania pomiędzy przewlekłą encefalopatią nadciśnieniową, a angiopatią amyloidową - do korelacji z obrazem klinicznym i dalszej kontroli MR. Przewlekłe zmiany zapalne wyrostków sutkowatych
Ważny STAN PACJENTA I DOLEGLIWOŚCI , tryb życia, pracy, leki etc...pełny wywiad, historia leczenia; jakie inne dolegliwości : nadciśnienie, cukrzyca, lipidy, choroby serca ?????
Opisane w MRI zmiany wieloogniskowe, opis jak wyżej Wskazana konsultacja, może aktualne MRI Z KONTRASTEM.
Jak badania laboratoryjne ; Morfol OB, CRP; Opisane zmiany mogą wskazywać na oj Wskazana pełna konsultacja, najważniejszy stan Pacjenta i dolegliwości... Możliwa konsultacja telefoniczna Zapraszam