U mojego Dziadka (78 lat) na początku czerwca pojawiła się otwarta rana na stopie lewej w okolicy ko

1 odpowiedzi
U mojego Dziadka (78 lat) na początku czerwca pojawiła się otwarta rana na stopie lewej w okolicy kostki. Chirurg po wykonaniu USG stwierdził, że jest to zakrzepica żyły piszczelowej tylnej i zatok żylnych mięśnia płaszczowatego goleni lewej. Zalecił przyjmowanie zastrzyków clexane 40 mg dwa razy dziennie przez 10 dni, a następnie clexane 80 mg raz dziennie przez 20 dni. Od 14.07 Dziadek zaczął przyjmować Xarelto 20 mg jedną tabletkę dziennie. Rana nadal się nie zagoiła, pojawiła się druga na pięcie. Stopa boli i puchnie przy minimalnym ruchu jakim jest przejście do łazienki. Na rany są robione opatrunki - najpierw opatrunkiem hydrokoloidowym Granuflex, następnie Hartmann PermaFoam. Z rany cały czas pojawia się wysięk, a ból jest coraz większy. W piątek 10.08 chirurg naczyniowy stwierdził, że nie dostrzega cech przebytej zakrzepicy. Zlecił RTG stawu skokowego i stopy. Zdjęcia jego zdaniem nic nie wykazały. Zalecił nadal przyjmowanie Xarelto. Założono opatrunek hydrokoloidowy Granuflex, którego zmiana ma nastąpić w piątek 17.08. Z rany wysięk jest tak duży, że przesiąkł przez bandaż, ale zgodnie z zaleceniami nie zmieniamy opatrunku. Żaden z lekarzy nie przepisał środków przeciwbólowych, Dziadek rano i wieczorem zażywa ibuprom max. Być może istotne jest tu, iż Dziadek od 10 lat cierpi na zespół mieloproliferacyjny związany z włóknieniem szpiku. Przyjmuje lek Hydroxycarbamid, obecnie dwie tabletki dziennie. W wynikach badania krwi ma zawsze wysoki poziom płytek krwi (dochodził nawet do 700), przy innych czynnikach poniżej normy. Co zrobić w tej sytuacji? Dziadek jest załamany - stopa boli coraz bardziej, rany się nie goją, a po ostatniej wizycie nie wiemy nawet co dokładnie Dziadkowi dolega. Gdzie szukać pomocy? Jakie opatrunki stosować i z jaką częstotliwością?
wymaga pacjent diagnostyki tetnic kończyny dolnej, USG Dopplerowskie lub angio TK tetnic, ratujnoge.pl