Trądzik torbielowaty

8 odpowiedzi
Na jakie badania warto się przygotować w przypadku wizyty u dermatologa w celu rozpoczęcia leczenia trądziku torbielowatego?
AST, ALT, triglicerydy

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W przypadku podjęcia decyzji o zastosowaniu leczenia Izotretinoiną konieczne będzie wykonanie następujących badań: morfologia, lipidogram, wskaźniki nerkowe i wątrobowe. Jednak decyzję o badaniach powinien podjąć lekarz dopiero po zbadaniu pacjenta.
Dzień dobry,
Najl;epiej wykonać badania Morfologia, Glukoza, ASPAT, ALAT, Lipidogram, u kobiet betaHCG, są to badania potrzebne do włączenia izotretinoiny.
Pozdrawiam,

Marcin Zakrzewski
Szanowna Pani/ Szanowny Panie

Zalecałabym wykonanie: morfologii krwi, prób wątrobowych, profilu lipidowego

Pozdrawiam,
Dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, prof. nadzw.
Szanowna Pani / Szanowny Panie

Trądzik torbielowaty wymaga często leczenia ogólnego, dlatego udając się na konsultację dobrze jest zabrać ze sobą badania krwi: morfologię, próby wątrobowe, stężenie lipidów.

Z pozdrowieniami,
Prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt
Wszystko zależy od tego co jest przyczyną trądziku, a to jest wstępnie do ustalenia po zbadaniu pacjenta i zebraniu wywiadu lekarskiego. Bardzo istotne jest też, do jakiego leczenia zostanie zakwalifikowany pacjent. Robienie wszystkich badań nie ma sensu a w tym pytaniu nie ma nawet informacji czy zadaje je kobieta czy mężczyzna. Proszę więc zacząć od wizyty u lekarza dermatologa a on wskaże jakie badania w danym przypadku będą konieczne i pomocne.
Ob, morfologia, profil lipidowy, aminotransferazy - to na początek.
To trudne pytanie, ponieważ odpowiedź na nie jest zależna od informacji zebranych przez lekarza podczas wywiadu oraz związana z proponowaną metodą leczenia. Nie istnieją uniwersalne badania "na trądzik" - wykonywanie nieukierunkowanych badań jest nieuzasadnione finansowo i logicznie.

W celu włączenia isotretinoiny, która zwykle jest lekiem pierwszego wyboru w przypadku trądziku torbielowatego, potrzebne byłyby świeże wyniki: morfologia z rozmazem, ALT, AST, GGTP, kreatynina, cały profil lipidowy, glukoza na czczo. Decyzję o włączeniu tego leku lekarz dermatolog może jednak podjąć po wykluczeniu znanych przyczyn trądziku, w tym zaburzeń hormonalnych czy czynników środowiskowych, zakładając brak przeciwwskazań do takiej terapii i pod warunkiem stosowania się przez pacjenta do zaleceń ujętych w formularzu zgody na leczenie.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.