Trądzik torbielowaty

8 odpowiedzi
Na jakie badania warto się przygotować w przypadku wizyty u dermatologa w celu rozpoczęcia leczenia trądziku torbielowatego?
AST, ALT, triglicerydy

W przypadku podjęcia decyzji o zastosowaniu leczenia Izotretinoiną konieczne będzie wykonanie następujących badań: morfologia, lipidogram, wskaźniki nerkowe i wątrobowe. Jednak decyzję o badaniach powinien podjąć lekarz dopiero po zbadaniu pacjenta.
Dzień dobry,
Najl;epiej wykonać badania Morfologia, Glukoza, ASPAT, ALAT, Lipidogram, u kobiet betaHCG, są to badania potrzebne do włączenia izotretinoiny.
Pozdrawiam,

Marcin Zakrzewski
Szanowna Pani/ Szanowny Panie

Zalecałabym wykonanie: morfologii krwi, prób wątrobowych, profilu lipidowego

Pozdrawiam,
Dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, prof. nadzw.
Szanowna Pani / Szanowny Panie

Trądzik torbielowaty wymaga często leczenia ogólnego, dlatego udając się na konsultację dobrze jest zabrać ze sobą badania krwi: morfologię, próby wątrobowe, stężenie lipidów.

Z pozdrowieniami,
Prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt
Wszystko zależy od tego co jest przyczyną trądziku, a to jest wstępnie do ustalenia po zbadaniu pacjenta i zebraniu wywiadu lekarskiego. Bardzo istotne jest też, do jakiego leczenia zostanie zakwalifikowany pacjent. Robienie wszystkich badań nie ma sensu a w tym pytaniu nie ma nawet informacji czy zadaje je kobieta czy mężczyzna. Proszę więc zacząć od wizyty u lekarza dermatologa a on wskaże jakie badania w danym przypadku będą konieczne i pomocne.
Ob, morfologia, profil lipidowy, aminotransferazy - to na początek.
To trudne pytanie, ponieważ odpowiedź na nie jest zależna od informacji zebranych przez lekarza podczas wywiadu oraz związana z proponowaną metodą leczenia. Nie istnieją uniwersalne badania "na trądzik" - wykonywanie nieukierunkowanych badań jest nieuzasadnione finansowo i logicznie.

W celu włączenia isotretinoiny, która zwykle jest lekiem pierwszego wyboru w przypadku trądziku torbielowatego, potrzebne byłyby świeże wyniki: morfologia z rozmazem, ALT, AST, GGTP, kreatynina, cały profil lipidowy, glukoza na czczo. Decyzję o włączeniu tego leku lekarz dermatolog może jednak podjąć po wykluczeniu znanych przyczyn trądziku, w tym zaburzeń hormonalnych czy czynników środowiskowych, zakładając brak przeciwwskazań do takiej terapii i pod warunkiem stosowania się przez pacjenta do zaleceń ujętych w formularzu zgody na leczenie.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV