tk głowy-wynik badania

6 odpowiedzi
Ku tyłowi i na str. L od siodła tureckiego widoczna policykliczna zmiana 17x18 mm z obecnością najpewniej zwapnień miażdżycowych w ścianach oraz okrężnej skrzepliny - zmiana prawdopodobnie odpowiada tętniakowi L tętnicy łączącej tylnej. Wskazana dalsza diagnostyka w tym angioCT lub angio MR koła Willisa. Oponiak mniej prawdopodobny.
Na zarysie wewnętrznym P kości ciemnieniowej wchodzące do rowków okolicy ciemieniowej P mózgowia zwapnienia wlk. łącznej 13x9 mm najpewniej swiadcza o odlegle przebytym urazie w tej okolicy. Ukłąd komorowy nieznacznie zanikowo poszerzony, symetryczny. Szerokosc komory 3 ok. 12 mm. Rowkji na sklepistosci zachowane. Miazdzyca odc. Śródczaszkowych ICAA oraz RT VERTA, LT VERTA najpewniej hypoplastyczna.
Mogly ktos wyjasnic o co chodzi w takim wyniku Tk głowy. bardzo prosze od odp.
Witam, zmiana , o której mowa w opisie KT głowy ma cechy tętniaka tętnicy łączącej tylnej po stronie lewej, choć może także "wyglądać" jak oponiak (nowotwór) , dlatego należy poszerzyć diagnostykę o badanie z programem naczyniowym (tomografia/ rezonans) celem weryfikacji zmiany. Jest to bardzo istotne, aby ukierunkować dalsze leczenie neurochirurgiczne. Proszę pilnie udać się z wynikiem KT głowy do neurologa, by ten wystawił skierowanie na badanie naczyniowe: angio-KT lub angio-MR/ skierował do szpitala na neurologię.
Poza tym opisywana jest miażdżyca tętnic wewnątrzczaszkowych oraz stan po urazie głowy w ok. ciemieniowej prawej, który miał miejsce w przeszłości. Pozdrawiam

Opis jak wyżej Konieczna pełna konsultacja, ocena objawów, obciążen chorobowych, indywidualna ocena Pacjenta Pozdrawiam i zapraszam
Najistotniejszą zmianą jest ta policykliczna zmian po lewej stronie okolicy siodła tureckiego. Konieczna konsultacja w poradni neurochirurgicznej i dalsza diagnostyka tej zmiany. Jeśli jest to tętniak to być może będzie można go leczyć wewnątrznaczyniowo-embolizacją. Konieczne są jednak dalsze badania obrazowe np. angio TK lub angio MRI. Zwracają uwagę też zmiany miażdzycowe w tetnicach mózgowych co wskazuje na konieczność wprowadzenia profilaktyki przeciwmiażdżycowej.Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Szanowny Pacjencie,
zmiany miażdżycowe są mam nadzieję zrozumiałe, natomiast to co najważniejsze, czyli ,,Ku tyłowi i na str. L od siodła tureckiego widoczna policykliczna zmiana 17x18 mm z obecnością najpewniej zwapnień miażdżycowych w ścianach oraz okrężnej skrzepliny - zmiana prawdopodobnie odpowiada tętniakowi L tętnicy łączącej tylnej. Wskazana dalsza diagnostyka w tym angioCT lub angio MR koła Willisa. Oponiak mniej prawdopodobny." Wymaga dalszej diagnostyki, czyli kolejnych badań ponieważ może być kilka przyczyn i powodów takiego obrazu, dlatego zamiast ,,zgaduj-zgaduli" wymagane są pogłębione badania.
Z poważaniem
dr Andrzej Żytkowski
Wymagana konsultacje neurochirurgiczna w trybie przyspieszonym.
Witam serdecznie
W okolicy siodła tureckiego ( taka część kości czaszki) widoczna jest zmiana, która może odpowiadać tętniakowi (nieprawidłowemu naczyniu) lub mniej prawdopodobnie oponiakowi ( z reguły łagodnemu nowotworowi wywodzącemu się z opon mózgu)- badanie tomograficzne nie zawsze pozwala na rozróżnienie zmian w tej okolicy i dlatego wskazana jest dalsza diagnostyka w dokładniejszym badaniu angio -CT lub MT. Poza tym opis wskazuje na przebyty w przeszłości uraz głowy- w okolicy prawej kości ciemieniowej, poszerzenie układu komorowego mózgu wynikające prawdopodobnie z zaniku mózgu, miażdżyca naczyń mózgu. lewa tętnica kręgowa jest hipoplastyczna, tzn słabiej wykształcona od prawej tętnicy.