Teratozoospermia

4 odpowiedzi
WitamProszę o interpretację wyników z komputerowego badania nasienia:
Abstynencja płciowa 3 dni.
objętość:6.0 ml (>- 1.5 ml)
lepkość prawidłowa
ph 8.2 (>- 7.2)
kolor:szaro-opalizujący
liczba komórek okrągłych 0.3x10 sześć/ml ( >- 5x 10 sześć/ml)
w tym liczba leukocytów 0,1x10 sześć / ml (1x10 sześć/ml)
koncentracja 13.0 x 10 sześć / ml (>-15 x 10 sześć/ml)
całkowita liczba w ejakulacie 78,0x10 sześć (>-39x10 sześć)
żywotność 70 (->58%)
Ruch postepowy wolny ( typ a+b) - 61 % , koncentracja x 10 sześć /ml - 8.0 liczba w ejakulacje x 10 sześć -47,9
ruch niepostepowy (typ c) 12 % koncentracja x 10 sześć . ml -1.5 - liczba w ejakulacje x 10 sześć 9.1
nieruchome ( typ d) 27 % koncentracja x 10 sześć /ml 3.5 liczba w ejakulacje x 10 sześć 21.0
wartości referencyjne >- 32 % plemników ruchu a=b lub >- 40 % plemników a+b+c
morfologia plemniki prawidłowe 3% wartość referencyjne(%) >-4
indeks teratozoospermii 1.40 (<-2.09)
nieprawidłowość złożona
główka +wstawka 19.7%
główka +witka 0 %
wstawka +witka 0%
główka+wstawka+witka 2.5 %
ROZPOZNANIE:teratozoospermia.
Mężczyzna 29 lat, budowlaniec, nie palący od roku , mało pijący, lekka nadwaga.Problemy z wysokim ciśnieniem. Jedno jądro sporo mniejsze od drugiego - problemy z dzieciństwa. Czy mam szanse na zdrowe dziecko ?
Teratozoospermia – termin określający zbyt niski odsetek plemników o prawidłowej budowie (morfologii) w ejakulacie. Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami WHO odsetek plemników o prawidłowej budowie powinien wynosić 4% (wcześniejsza, już nieobowiązująca rekomendacja WHO z 1999 roku wyznaczała poziom morfologii plemników wynoszący 14%) - jeśli w nasieniu pacjenta stwierdza się poziom niższy niż 4% to można podejrzewać u niego teratozoospermię. Poziom ten został wyznaczony dzięki międzynarodowym badaniom populacyjnym.

W ocenie prawidłowości budowy plemników bierze się pod uwagę obecność defektów z ich główce, wstawce oraz witce. Wystarczy jeden defekt w którymkolwiek z tych regionów aby plemnik był zaklasyfikowany jako nieprawidłowy.

Odsetek plemników o prawidłowej morfologii waha się w nasieniu od 0 do 30%, rzadko kiedy przekraczając wartości rzędu 25%.

Badanie trzeba powtórzyć. W nasieniu znajdują się prawidłowe plemniki, więc ma Pan szansę na potomstwo.
Dzień dobry sugerują konsultację andrologiczną. Pozdrawiam
ogólna liczba plemników prawidłowa z tym że więcej o nieprawidłowej budowie.Konieczne badanie.Leczenie albo u urologa albo endokrynologa.