Terapia hormonalna w przypadku menopauzy a zakrzepica

3 odpowiedzi
Mam takie pytanie. Moja mama jest na terapii hormonalnej już od jakiegoś czasu (ok.pół roku) w zeszłym miesiącu przerwała branie tabletek po czym zaczęła opadać z sił, miała zawroty głowy i odczuwalne "mocniejsze" bicie serca. EKG ok lekarz stwierdził, ze to przez ten brak hormonów, kazał niezwłocznie ponownie brać te tabletki.Mama już je sumiennie przyjmuje, ale teraz w piątek sytuacja znów miała miejsce z tymi objawami i trwa aż do dziś (przy przyjmowaniu leku, co poprzednio nie miało miejsca). Brak sił, bóle z tylu głowy zwykle przy pochylaniu i to serce. Co może być przyczyną? Czy winne są te zmiany hormonalne? Przy "pierwszej" wizycie miała robiony komplet badań, krew, ob, markery, cytologia, cukier, wszystko w porządku. Dodam, ze mama jest niskociśnieniowcem a w ostatnim czasie ciśnienie jej skakało nawet do 160, co nigdy przedtem nie miało miejsca.
Proszę o szybką i w miarę możliwości konkretną odpowiedź.
Z poważaniem...

Dziękuję za odpowiedzi jednakże nie do końca mnie one satysfakcjonują. Mama miała robione badanie tarczycy i również wyszło wszystko dobrze. Po ostatniej wizycie (tj. wczoraj) inny lekarz definitywnie zabronił przyjmowania tego lekarstwa (cyclo progynova) stwierdził przy tym, iż "może sobie sama narobić biedy, gdyż może mieć bardzo poważny problem z zakrzepicą". Sprawdziłam i faktycznie w internecie jest napisane, że narażone są kobiety, które leczą się poprzez zastępczą terapię hormonalną szczególnie w pierwszym (trzy miesiące) okresie stosowania oraz że może występować tachykardia. Mama kończyła 4 pudełeczko. Nie wiem, jak odnosić się do tych internetowych "sensacji" czekam na jakąś konkretną opinię specjalisty. Wracając do tematu mama ma wykonać badania sprawdzające krzepliwość krwi oraz stan wątroby po stosowaniu lekarstwa. Dopisał polocard i magne b6.
Bardzo się martwię, teraz bardzo skarży się na "cierpnący" ból z tyłu głowy, być może to przez kręgosłup, ale czy może to być związane z tą terapią i ubocznymi skutkami?
Bardzo proszę o odpowiedź...
Z poważaniem....
Zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), powinno być poprzedzone dokładnym przeanalizowaniem korzyści jak i możliwych powikłań. W tym celu należy zebrać dokładny wywiad chorobowy, wykonać badania wstępne, oprócz opisanych przez Panią badań z krwi, także ocena piersi (mammografia po 50 r.ż z ewentualnym uzupełniającym usg), usg narządu rodnego oraz inne niezbędne konsultacje specjalistyczne. W chwili obecnej odstąpiono od rutynowego HTZ, wprowadza się ją jedynie w przypadkach koniecznych. Uważam, żę trudno drogą internetową niwidząć i niebadając pacjentki zaproponować optymalne postępowanie. Proponuję wybrać lekarza do którego będziecie Panie mieć zaufanie i z Nim ustalić postepowanie Pozdrawiam W.Kolka

Niewątpliwie należało zacząć od badania układu krzepnięcia. Nie wiem ile mama ma lat i jak przedstawia się sprawa miesiączkowania. Obecnie uważa się, że późne rozpoczynanie terapii menopauzy nie jest właściwe. Problem, poza tym, jest interdyscyplinarny
1. Szanowna Pani oczekiwanie leczenia przez internet jest nierozsądne. 2. proszę zrobić rezonans głowy u Mamy. 3. rtg kręgosłupa szyjnego i piersiowego. 4. wykluczyć/potwierdzić nadciśnienie tętnicze. 5. echo serca. 6. ekg - wykluczyć zaburzenia rytmu. 7. D-dimery - 8. wykluczyć problemy emocjonalne. -resztę powinien w całość poskładać lekarz rodzinny pzdr artur mazur