Tabletki antykoncepcyjne a metronidazol

3 odpowiedzi
Szanowny Panie Doktorze,
Chciałam prosić Pana o radę...mam zamiar wrócić do tabletek antykoncepcyjnych Atywia. ostatni raz stosowalam tabletki antykoncepcyjne w styczniu. Jednak od paru dni mam grzybice pochwy i od środy 6.07 musze przez 10 dni zazywac metronidazol dopochwowo plus maść Clotrimazolum. Dodam także, że od czasu zakończenia przyjmowania tabletek (styczeń) mam bardzo nieregularne miesiączki. Ostatnie krwawienie bylo 10 czerwca. Chcialam zapytać czy mogę zacząć stosować tabletki antykoncepcyjne teraz nie czekając na krwawienie które nie wiadomo kiedy znów będzie? I czy tabletki Atywia wchodzą w reakcję z metronizadolem? Bardzo Pana proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!
Sądzę, że przed zastosowaniem leczenia hormonalnego, dobrze byłoby spróbować wyjaśnić przyczyne nieregularnego cyklu. Być może nie uda się uzyskać na to odpowiedzi ale myślę żę trzeba wykonać TSH ,prolaktynę i usgTV. Oczywiście niezbędna jest też wizyta lekarska bo przyczyny dolegliwości mogą być zupełnie inne. Pozdrawiam Wojciech Kolka

Szanowna Pani,
Metronidazol nie wykazuje interakcji z Atywią. Doradzałbym poczekać z rozpoczęciem przyjmowania tabletek do pierwszego dnia miesiączki. Teoretycznie można zacząć stosować w trakcie cyklu ale nie będzie zabezpieczenia antykoncepcyjnego do końca opakowania i istnieje możliwość plamień. Pozdrawiam.
Witam,
Tabletki antykoncepcyjne należy zastosować w I dniu prawidłowej miesiączki. Jeżeli są zaburzenia cyklu należy je zdiagnozować i leczyć. Metronidazol nie wchodzi w interakcje z atywią.
z poważaniem
Tomasz Łabiak