T.K kregosłupa szyjnegoc3 c4 c5 c6 nasilone zmiany na poziomie c5c6 przepuklina 3mm uciskajaca worek

4 odpowiedzi
T.K kregosłupa szyjnegoc3 c4 c5 c6 nasilone zmiany na poziomie c5c6 przepuklina 3mm uciskajaca worek oponowy i rdzen brzuszna powiechrzni rdzenia cechy znacznej stenozy kanału kregowego a-p wysokosci 7-8 mm Na poziomie C3-4 zmiany zwyrodnieniowo wotworczych tylnio bocznych sasiadujacych krawedzi trzonow kregowych powoduje umiarkowane przewezenie prawego otworu miedzykregowego Czy jest szansa na rechabilitacje ? Moj ortopeda kieruje mnie na operacje neurochirurg zabronil rechabilitacji Pomocy
Szansa jest zawsze i zawsze od rehabilitacji się zaczyna i kończy leczenie narządu ruchu. Jeśli nic nie jest robione to ciężko oczekiwać rezultatów. Ciekawi mnie tylko dlaczego dostał Pan/Pani zakaz rehabilitacji. Jest coś jeszcze o czym lekarz mówił? Jeśli nie to proszę poszukać dobrego terapeuty manualnego i rozpocząć terapie.

Witam, Jeżeli towarzyszą Panu/Pani objawy neurologiczne takie np drętwienie dłoni i stóp, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia to zdecydowanie posłuchałbym neurochirurga. Jeżeli zdecyduje się Pan/ Pani na rehabilitację to proszę wybrać takiego terapeutę, który najpierw przeprowadzi dokładną diagnostykę, a dopiero w kolejnym kroku przedstawi swój pomysł na usprawnianie. Każdy z nas ma jedną szyję- lepiej jej nie zepsuć.
kilka uwag:
1.Opis zmian w odcinku szyjnym nic nie mówi nt Twoich objawów a tym bardziej jego pierwotnych przyczyn ( czyli tego jaka siła /czynnik sprawczy wywołał dane zmiany w tym odcinku i czy są owe zmiany skorelowane z Twoimi objawami). Sam opis badania musi być skojarzony z Twoimi objawami w badaniach czynnościowych. Nie wiemy czy zalecenia neurochirurga i ortopedy są/będą słuszne: jeśli tak to poparte jakimi argumentami? (np. "rehabilitacja CI i tak nie pomoże" to nie jest argument, tylko opinia, )
2. fizjoterapeuci zajmują się czynnościową oceną stanu Pacjenta, więc w ocenie problemu funkcjonalnego warto zasięgać opinii różnych specjalistów ( nie tylko lekarzy). Może się okazać, że nawet Twój poważny stan można leczyć zachowawczo bez konieczności operacji. Wymaga to jednak badania i terapii z doświadczonym i dobrze wykształconym specjalistą. Ostatecznie warto skonfrontować opinie lekarza (y) z argumentacją w diagnostyce przedstawioną przez fizjoterapeutę.
3. objawy które wymienił Dominik Zakrzewski nie są wg mojej wiedzy i doświadczenia przeciwwskazaniami do dobrze zaplanowanej i ukierunkowanej terapii. Co więcej nie wiemy czy i w jaki stopniu powyższe objawy występują u Ciebie. Okazuje się zatem, że decyzja o podjęciu takiego a nie innego sposobu postępowania nie wynika z obiektywnie Twojej choroby/stanu a innego systemu kształcenia/ modelu postępowania terapeutycznego przyjętego przez fizjoterapeutów jak i lekarzy.
Niewłaściwie prowadzona rehabilitacja może doprowadzić do znaczącego pogorszenia stanu. Właściwie prowadzona rehabilitacja daje szansę na wyjście z problemu bez operacji. Rekomenduję skonsultować się z fizjoterapeutą który specjalizuje się w diagnostyce i terapii kręgosłupa. Właściwe badanie wstępne i ocena zachowania się objawów wraz z testami i badaniami pomocniczymi jest tu konieczne do oceny czy i jaki sposób rehabilitacji byłby możliwy i akceptowalny.