Szukam odpowiedniego dla siebie psychoterapeuty. Jakimi kryteriami mam się kierować wybierając specj

7 odpowiedzi
Szukam odpowiedniego dla siebie psychoterapeuty. Jakimi kryteriami mam się kierować wybierając specjalistę?
Zmagam się z długotrwałym poczuciem winy co za tym idzie huśtawką emocjonalną (emocje skrajne zmieniające się gwałtownie).
Dobra relacja nas leczy, trudne/zła relacja przeciwnie, kaleczy. Nurt systemowy, w którym pracuję zajmuje się "badaniem" relacji i jak można je naprawić. Zapraszam serdecznie online

Dzień dobry. To faktycznie ważna decyzja-wybór terapeuty. Psychoterapeuta powinien mieć superwizję, dyplom lub jeszcze lepiej certyfikat, powinien ukończyć szkolenie 4-letnie. Ważne, by Pani czuła się słuchana, aby dał szerszą perspektywę na problem, omówił metody leczenia które stosuje.
Relacja jest najważniejszym czynnikiem leczącym w psychoterapii tzn czy czucie się akceptowanym przez terapeutę, słuchanym i niekrytykowanym. Warto też poczytać o tym jakie są nurty i do którego może być nam najbliżej.
Nikt nie rodzi się z poczuciem winy, a nabywa je w relacji z bliską osobą (najczęściej rodzicem). Dlatego praca z tym tematem także najlepsza jest właśnie w terapiach skoncentrowanych na relacji, a nie np. na analizowaniu problemu czy uczeniu się zachowań. Proponuję rozważyć terapię w nurcie humanistycznym np. Gestalt.
Szukamy na portalu znanylekarz. Tam są dostępne informacje. Proszę zwracać uwagę czy kalendarz jest aktywny, czy są zdjęcia. Każdy z nas może się mylić i wtedy zmieniam psychoterapeutę. Jest nas dużo jest w czym wybierać.
żenujące, niektóre z tych odpowiedzi....
Każda terapia w dużej mierze opiera się an relacji terapeutycznej. Bez niej człowiek nie jest w stanie się otworzyć, zaufać. Tym proszę się kierować.