Szczepienie na WZW typu B po zabiegu operacyjnym nosa

15 odpowiedzi
Dzień dobry

Rok temu (w sierpniu 2017) miałem wykonany zabieg w obrębie nosa (przycinanie małżowin nosowych, prostowanie przegrody).
Dwa razy przed zabiegiem (w odpowiednich okresach) miałem zaszczepić się przeciw WZW typu B - szczepionka Hepavax Gene (zrobiłem to)

Miałem się również zaszczepić pół roku po zabiegu (wypadałoby to na początek lutego 2017), jednak zaniedbałem to.
Czy jest jeszcze sens przyjmować tę szczepionkę teraz (ponad 10 miesięcy po zabiegu)? Czy jest to wskazane albo konieczne?

Mężczyzna - 27 lat
Trzeba zbadać poziom przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B. Jeżeli poziom jest niski wymaga to kolejnej dawki szczepionki. Jeżeli poziom jest odpowiednio wysoki to znaczy że jest odporność organizmu – szczepienie ponowne nie jest potrzebne

Aby szczepienie było skuteczne musi być przeprowadzone w odpowiednim schemacie. Aby uzyskać odporność prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć wszystkie 3 dawki. Najlepiej w tej sprawie skontaktować się z lekarzem w przychodni gdzie odbywało się szczepienie.
Największy sens ma oznaczenie poziomu przeciwciał i ewentualne doszczepienie gdyby poziom był zbyt niski
Szanowny Panie, Proszę pytać operującego laryngologa lub lekarza rodzinnego. Pozdrawiam serdecznie.
Szanowny Panie,
proszę to pytanie skierować do specjalisty chorób zakaźnych lub immunologa klinicznego.
Z poważaniem
Monika Bieniasz
Tak, jest sens szczepienia. Może Pan uzyskać odporność na wypadek zakażenia okołooperacyjnego, ale ważniejsze, że uzyska Pan odporność na przyszłość.
Trzeba zrobić sobie poziom przeciwciał w surowicy. Może nie trzeba się doszczepiać :)
Okres pomiędzy drugim a trzecim szczepieniem jest zbyt długi i dawka przypominająca może nie dać pozytywnej reakcji ze strony organizmu w wytworzeniu ciał odpornościowych
A tak na marginesie nawet prawidłowo przeprowadzone trzykrotne szczepienie nie daje 100% gwarancji ochrony przed zakażeniem.Najważniejsze jest aby oprócz szczepienia zachowane były standarty zabiegu operacyjnego t.jJednorazowego użytku sprzęt,bielizna operacyjna oraz aseptyka i antyseptyka od przyjęcia do wypisu ze szpitala.
Witam, 2x szczepienie wymagane jest do zabiegu, III dawka według nowych wytycznych daje odporność na całe życie. Najlepiej zrobić miano p/ciał, jeśli jest za niskie należy się doszczepić. Pozdrawiam.
Zależy jakie jest miano przeciwciał, lekarz rodzinny powinien Panu pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Pozdrawiam serdecznie!
Witam! Proszę wykonać badanie p-ciał i następnie w porozumieniu z lekarzem rodzinnym zaszczepić się. Pozdrawiam
Wskazane - tak, konieczne - rzecz względna. Może Pan sobie sprawdzić miano przeciwciał po szczepieniu i jeżeli jest ono zbyt niskie - dorobić trzecią rekomendowaną dawkę szczepienia.
Dzień dobry.
Najlepiej wykonać badanie przeciwciał anty HBS i z wynikiem zgłosić się do lekarza.
Witam,
to jest pytanie do specjalisty chorób zakażnych.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
na pewno nie zaszkodzi.