Szczepienie mmr kiedy

2 odpowiedzi
Witam, mam pytanie o szczepienie MMR, w kalendarzu szczepień jest 13-14 miesiąc życia, nie chce szczepić w 13 ( 5maja syn skończy 13 mc) a na początku czerwca jedziemy za granice na 3 tyg i boje sie żeby tam nie było żadnej reakcji, infekcji. Zatem mam pytanie czy mozna zaszczepić pod koniec 15 miesiąca po powrocie ? Moja lekarka radzi mi już teraz w 13, ale sie waham.. Bo moze jakieś obce bakterie nas tam dopadną, proszę o rade
Reakcje niepożądane po szczepieniu zdarzają się najczęściej do 3 dni po iniekcji. W przypadku szczepienia MMR czasami może wystąpić gorączka z wysypką w 10-14 dni po wykonaniu iniekcji i nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy to się wydarzy, czy nie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć czy dziecko będzie miało infekcję za granicą czy nie - bez względu na to, czy Pani je zaszczepi czy pojedzie bez szczepienia. Myślę, że musicie przygotować się na każdą ewentualność i wyposażyc się w kartę EKUZ. Z drugiej strony nigdy nie macie pewności czy dziecko właśnie w tym czasie nie zatknie się z wirusem np odry i będzie jeszcze większy kłopot. Ja również radziłabym zaszczepić dziecko przed wyjazdem:)

Sądzę, że drobne przesunięcie terminu szczepienia, nie powinno specjalnie zaszkodzić. należy jednak pamiętać o tym żeby w ogóle się odbyło :), w kalendarzu również nie powinno to kolidować z innymi szczepieniami.