Szanowni Państwo Zwracam się więc z uprzejmą prośbą o udzielenie mi rzetelnych i jasnych odpowiedz

3 odpowiedzi
Szanowni Państwo

Zwracam się więc z uprzejmą prośbą o udzielenie mi rzetelnych i jasnych odpowiedzi na poniższe pytania :

Pytania
Na jakiej podstawie psycholog może ustalić, że klient (pacjent):

1/ ma zmiany organiczne w obrębie CUN ?
2/ ma organiczne zaburzenia osobowości ze skłonnościami do myślenia paranoicznego i reakcji depresyjnych ?
3/ ma obniżone zdolności do postrzegania, zapamiętywania, przypominania i odtwarzania spostrzeżeń?
4/ ma tendencje do wypełniania luk pamięciowych treściami zmyślonymi, oraz posługiwania się kłamstwem dla osiągnięcia własnych korzyści ?
5/ Kłamie i nie rozumie co się do niej mówi
6/ Z jakim % pewności

Jakich narzędzi psycholog użyć powinien dla poszczególnych tematów ? Czy powinien konsultować któreś z nich z innym specjalistą np. neurologiem, psychiatrą ?
Dzień dobry, jeśli chodzi o pytania od 1-5 to psycholog używa testów psychologicznych. Są to narzędzia diagnostyczne o potwierdzonej rzetelności i trafności to znaczy, że wiemy z bardzo dużą pewnością, że mierzą to co mają mierzyć i robią to dobrze. Konstrukcja tych testów to zarówno kwestionariusze zawierające pytania jak i testy o charakterze manualnym, gdzie trzeba coś fizycznie zrobić np. narysować, ułożyć z klocków itp. Odnośnie pytania 6 to diagnoza neuropsychologiczna jest jedną z najlepiej rozwiniętych gałęzi psychologii, w niektórych przypadkach testy używane przez psychologów wyłapią wcześniejsze i bardziej subtelne objawy, których np. na neuroobrazowaniu jeszcze nie będzie widać. Testów neuropsychologicznych jest bardzo dużo, to jakich użyje psycholog zależy od ich dostępności i jego osobistej preferencji a także od charakteru objawów, wszystkie testy których używa powinny być znormalizowane dla naszego kraju, zazwyczaj zajmuje się tym Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, tam też można znaleźć informacji na temat różnego rodzaju używanych przez psychologów testów. Czy powinien się konsultować z psychiatrą lub neurologiem? Może a nawet powinien ale neurolog i psychiatra nie dysponują narzędziami takimi jak psycholog więc koniec końców pacjent i tak trafia na diagnozę do psychologa. Mam nadzieję, że to wyczerpująca odpowiedź.

Dzień dobry,

Diagnoza tego typu to domena psychologa klinicznego lub neuropsychologa, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami wraz z niezbędnymi do nich pomocami. Psychiatra oczywiście też może postawić wstępną diagnozę, ale i tak wyślę na badania do powyższych specjalistów.
Aby jednak opisać dobrze zakres uszkodzeń, potrzebne są badania neuroobrazowe, na które wysyła zwykle neurolog.

Pozdrawiam
Dzien dobry, wobec pytań postawionych przez Panią psycholog ma licencję na posługiwania się wystandaryzowanymii metodami badań uznanymi i potwierdzonymi przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, które opracowuje i wydaje psychologom testy w kategoriach o których,Pani pisze. Wszystkie te metody są dopuszczone i rzetelnie opracowane na rynku polskim przez psychologów praktyków.Inni specjaliści neurolodzy, psychiatrzy w stopniu podstawowymi w stopniu badań przesiewowych badają objawy podane przez Panią.Najlepsze wyniki uzyskuje się jezeli połączymy diagnozę psychologa z neuroobrazowaniem mozgu i wyższych czynności nerwowych przez tk, rm i eeg-co zwykle zleca lekarz.Poza tym badania osobowości i inteligencji wyykonuje tylko psycholog w Polsce i tylko on ma takie uprawnienia.Pozdrawiam Tamara Bogdanowicz Psycholog kliniczny Psychoterapeuta