Szanowni Państwo, pod koniec czerwca miałam operację mięsaka podudzia lewego. Od sierpnia byłam na r

6 odpowiedzi
Pod koniec czerwca miałam operację mięsaka podudzia lewego. Od sierpnia byłam na radioterapii. Do tej pory w dwóch miejscach - na bliźnie- leci wydzielina (żółty płyn) . Rany są wokół czerwone. Czy tak to powinno wyglądać ? Czy powinnam to czymś smarować ? Proszę o pomoc. Z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam.
Polecam kontakt z chirurgiem, który wykonał operację (lub jego zespołem):
- może trzeba skontrolować przetoki narzędziem i usunąć niewchłaniające się szwy z powięzi mięśniowej?
- może trzeba drenować ropień?
- może jest to wznowa choroby pierwotnej?
Bez badania pacjenta trudno powiedzieć. Możliwości jest wiele...

Dzień dobry,

Wysięk surowiczy może sie utrzymywać dośc długo nawet 6 miesięcy, być może przyczyną jest odczyn na nici chirurgiczne , którymi zszywa sie poszczególne tkanki. Jeśli trwa to długo i jest uciążliwe można usunąć nić
Jeśli chodzi o preparaty na skórę po radioterapii to jest ich sporo, polecam np. Bepanthen maść lub krem lub Aquastop.

Dr med. Grzegorz Szczęśniak
Niestety konieczna jest konsultacja i badanie fizykalne - nie da się na odległość drogą mailową ocenić, czy zmian jest podejrzana czy nie i czy tak powinno być. Generalnie po zakończeniu leczenia rana powinna być zagojona i bez wycieku.
Dziękuję za pytanie. Specjalizuje się w onkologii ginekologicznej. Proszę zasięgnąć opinii lekarza pierwszego kontaktu. Przepraszam za późną odpowiedź. Życzę zdrowia.
Szanowna Pani,
chętnie pomogę.
Zapraszam na konsultację.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Szanowna Pani, do oceny rany konieczne jest badanie kliniczne. Proszę zgłosić się do lekarza, który Panią operował, oceni ranę i zdecyduje jak postępować dalej. Pozdrawiam serdecznie.