Syn skończył 26msc i jak do tej pory niewiele mówi. Tworzy wiele własnych słów. Buduje krótkie zdani

3 odpowiedzi
Syn skończył 26msc i jak do tej pory niewiele mówi. Tworzy wiele własnych słów. Buduje krótkie zdania np. Gdzie tata, nie ma itd .Wiele wyrazów skraca do sylab, np ka-ptak, po-podaj. Czy taka sytuacja powinna mnie martwić, czy rozwój mowy przebiega w granicach dopuszczalnych?
Dzień dobry, ten krótki opis nie wystarcza do obiektywnej oceny rozwoju mowy syna. W trakcie oceny ustala się nie tylko co ale jak mówi.Obiektywnej odpowiedzi można udzielić tylko w gabinecie po dokonaniu pełnej diagnozy małego dziecka. W tym celu należy umówić się na wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani, w wieku 26 miesięcy budowanie własnych słów przez dziecko jest normalną sytuacją. Jeżeli pojawiają się proste zdania to jest dobrze. W obiektywnej ocenie sytuacji pomógłby na pewno wywiad przeprowadzony z rodzicem oraz obserwacja dziecka. Wskazane byłoby przeprowadzenie przesiewowego badania mowy dla 2-latków, które wykonujemy w naszej poradni. Trudno jest mi zdalnie ocenić czy rozwój przebiega prawidłowo. Jeżeli czuje Pani, że coś jest nie tak lub niepokoją Panią inne zachowania u syna proszę o kontakt. Pozdrawiam serdecznie i pozostaję do dyspozycji. Anna Lichnowska
Witam Panią.
Jednym z bardzo ważnych elementów mimowolnej stymulacji rozwoju mowy tak małego dziecka jest jego aktywność dynamiczna tzn.: aktywność zabawowo - ruchowa. Ta aktywność jest potrzebna do stymulacji mimowolnej nerwu czaszkowego przedsionkowo - słuchowego n.VIII. Zachęcam do zwiększania aktywności ruchowych dziecka i modyfikowania różnorodności tych zabaw. Dziecko może być w ocenie rodzica ruchliwe, ale czy poprzez tą ruchliwość dziecko stymuluje wszystkie możliwe warianty stymulacji n. VIII. Dobrze jak to podda się analizie i modyfikacji. Opisywany przez Panią sposób komunikacji dziecka wskazuje na prawdopodobny niedobór różnorodnej tej aktywności ruchowej.
Proszę także zwrócić uwagę na ograniczenie aktywności statyczych dziecka w tym - TV, komputer, telefon kom - bajki.
Zasadne jest także cyklicznie obserwować dynamikę zmian rozwoju mowy czynnej dziecka. Kontakt z logopedą lub neurologopedą w tym może Pani pomóc.
Serdecznie pozdrawiam i zachęcam do współpracy.
Małgorzata Byczyńska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.