Dzień dobry,
moja córka 8-letnia od jakiegoś czasu skarży się na swędzącą skórę na plecach, na ramionach, w okolicy pach, rękach . Nie widać żadnych zmian skórnych typu wyprysków, krostek, wysypki, kaszki. Tuż po kąpieli gdy skóra jest wilgotna również swędzi. Chodziliśmy kiedyś do Alergologa z innych przyczyn (alergii nie ma ) i w sumie słyszałam, że córka "no ma delikatną, dość suchą skórę".
Czy samo natłuszczanie po każdej kąpieli, czy też w ciągu dnia z 2 razy może pomóc? Kupiłam specjalnie balsam w aptece (nie pamiętam nazwy) - ale spektakularnych wyników nie ma jeszcze. Może są jakieś specjalne balsami, kremy? A może trzeba zrobić jakieś badania w tym kierunku? Bo zwyczajnie żal mi mojego dziecka gdy się zdrapie a na skórze nic nie ma.
dr n. med. Marek Jankowski
dr n. med. Marek Jankowski
Dermatolog, Lekarz medycyny estetycznej
Toruń
Dzien dobry,
Nawet przy braku typowych zmian zapalnych przewlekła suchosc skóry i przewlekły świąd mogą sugerować atopowe zapalenie skóry. Regularne uzywanie emolientów może przynieść poprawę ale na efekty trzeba będzie poczekać.
pozdrawiam dr Marek Jankowski

prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak
prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak
Dermatolog, Lekarz medycyny estetycznej, Pediatra
Łódź
Szanowna Pani/ Szanowny Panie

Świąd skóry u małego dziecka jest najczęściej objawem jej przesuszenia. Jednak w pierwszej kolejności należałoby wykluczyć inne schorzenia, których objawem może być świąd, a następnie odpowiednio dobrać pielęgnację. Z pewnością pomoże wizyta u lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednie dermokosmetyki. Serdecznie zapraszam.

Pozdrawiam
Dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, prof. nadzw.

lek. Łukasz Preibisz
lek. Łukasz Preibisz
Dermatolog, Lekarz medycyny estetycznej
Warszawa
Droga Pani,
zapraszam na konsultację
Pozdrawiam

Owszem, natłuszczanie moze przynieśc ulgę (emotopic, cetaphil....)- również dobrze jest stosowac srodki do mycia z tej serii. Ujemne wyniki testów nie wykluczają alergii- rozumiem,że problemy pasożytnicze przewodu pokarmowego zostały wykluczone? Stres szkolny? Objawowo można np. zastosować Fenistil krople.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.