Swędząca skóra u dziecka

Dzień dobry,
moja córka 8-letnia od jakiegoś czasu skarży się na swędzącą skórę na plecach, na ramionach, w okolicy pach, rękach . Nie widać żadnych zmian skórnych typu wyprysków, krostek, wysypki, kaszki. Tuż po kąpieli gdy skóra jest wilgotna również swędzi. Chodziliśmy kiedyś do Alergologa z innych przyczyn (alergii nie ma ) i w sumie słyszałam, że córka "no ma delikatną, dość suchą skórę".
Czy samo natłuszczanie po każdej kąpieli, czy też w ciągu dnia z 2 razy może pomóc? Kupiłam specjalnie balsam w aptece (nie pamiętam nazwy) - ale spektakularnych wyników nie ma jeszcze. Może są jakieś specjalne balsami, kremy? A może trzeba zrobić jakieś badania w tym kierunku? Bo zwyczajnie żal mi mojego dziecka gdy się zdrapie a na skórze nic nie ma.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Marek Jankowski

Dzien dobry,
Nawet przy braku typowych zmian zapalnych przewlekła suchosc skóry i przewlekły świąd mogą sugerować atopowe zapalenie skóry. Regularne uzywanie emolientów może przynieść poprawę ale na efekty trzeba będzie poczekać.
pozdrawiam dr Marek Jankowski

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Aleksandra Lesiak

Szanowna Pani/ Szanowny Panie

Świąd skóry u małego dziecka jest najczęściej objawem jej przesuszenia. Jednak w pierwszej kolejności należałoby wykluczyć inne schorzenia, których objawem może być świąd, a następnie odpowiednio dobrać pielęgnację. Z pewnością pomoże wizyta u lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednie dermokosmetyki. Serdecznie zapraszam.

Pozdrawiam
Dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, prof. nadzw.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Łukasz Preibisz

Droga Pani,
zapraszam na konsultację
Pozdrawiam

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Anna Dyszyńska

Owszem, natłuszczanie moze przynieśc ulgę (emotopic, cetaphil....)- również dobrze jest stosowac srodki do mycia z tej serii. Ujemne wyniki testów nie wykluczają alergii- rozumiem,że problemy pasożytnicze przewodu pokarmowego zostały wykluczone? Stres szkolny? Objawowo można np. zastosować Fenistil krople.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Twoje pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

* Internet nie może być substytutem profesjonalnej opieki medycznej.

Dodaj pytanie

Już prawie gotowe! Wypełnij jeszcze pozostałe dane. Dzięki nim będziemy w stanie precyzyjnie rozwiązać Twój problem.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji będziemy mogli przesłać pytanie w pierwszej kolejności do najlepszych specjalistów z Twojej okolicy