Suplementacja multiwitaminami i minerałami

16 odpowiedzi
Witam

Mam witaminy Swanson Century Formuła ile trzeba czasu je stosować by odczuć jakieś efekty ? tzn samopoczucie brak zmęczenia mniejsza nerwowość lepszy sen odpornosc na stres itd.

Pozdrawiam
Dzień dobry,
na początku zalecałabym przeanalizować swój sposób odżywiania. Często to właśnie zła dieta, uboga w składniki odżywcze, a także źle skomponowana pod względem kalorycznym powoduje większe uczucie zmęczenia, nerwowość, czy problemy ze snem. Dopiero gdy dieta będzie ustabilizowana a objawy nie znikną będzie można rozważyć suplementację. Zapraszam na konsultację wstępną, na której przeanalizujemy sposób odżywiania i ustalimy plan działania tak, aby jak najlepiej odżywić organizm.

Pozdrawiam,
Adrianna Frelich

Bez prawidłowego modelu odżywiania i odpowiedniej ilości snu efekty na pewno nie będą osiągnięte - nawet przy stosowaniu suplementów. Należy pamiętać, że są one jedynie dodatkiem do całości i nie należy oczekiwać zbyt dużych zmian po ich zastosowaniu. Dodatkowo, suplementy powinny być dobierane na podstawie niedoborów w organizmie bądź w razie ryzyka braku możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin. Pozdrawiam, mgr Marianna Hall - Centrum Dietetyki Nutrado w Warszawie
Dzień dobry,
sprawdziłem skład i jest to suplement witaminowo-mineralny, zawierający spore dawki składników.
Efekt, jaki można osiągnąć zażywając takie środki zależy od tego, czy faktycznie pogorszenie samopoczucia, nerwowość i złej jakości sen wynikają z niedoborów witamin lub składników mineralnych. Jeśli tak jest, pierwsze zmiany odczuć można relatywnie szybko, nawet po 2 tygodniach. Warto jednak dowiedzieć się, czy problemy nie wynikają ze złego składu diety, przemęczenia, dużego stresu lub ewentualnych problemów ze zdrowiem. Często suplement jest ostatnią rzeczą, po jaką powinniśmy sięgnąć.
Polecam skontaktować się z lekarzem POZ i dietetykiem w celu wykonania podstawowych badań i ustalenia odpowiedniego postępowania.
Pozdrawiam serdecznie,
Marek Aleksander Przondo
Dyplomowany dietetyk
Wszystko w zależności jakie niedobory ma nasz organizm.. Nie da się tego sztywno obliczyć..
3 miesiące. Pozdrawiam
Witam serdecznie Szanowny Panie, ze swej strony aby odczuć szybkie efekty polecam Vita-Min Multiple Sport Olimp z tego względu, że są tam bardzo dobrej jakości chelatowane minerały o wysokiej przyswajalności, ale także znajduje się tam wiele korzystnych ekstraktów dla lepszego funkcjonowania organizmu. Wszystkim moim podopiecznym polecam ten produkt i do tej pory mnie nie zawiódł. Pozdrawiam i łącze wyrazy szacunku
Warto pamiętać, że suplementy mają różną biodostępność, która zależy m.in. od pH naszego żołądka, mikroflory jelit, stanu odżywienia organizmu, jakości suplementów i wielu różnych czynników. Jeśli niedobory są niewielkie, może się okazać, że organizm szybko przyswoi niezbędne związki i poczuje się Pan(i) dobrze. Jeśli nie - może to trwać bardzo długo, a nawet nigdy nie nastąpić. Druga sprawa, że suplementy powinny stanowić uzupełnienie zbilansowanej diety. Czy jest plan żywienia dopasowany do potrzeb ? Niwelujący wymienione problemy czyli zmęczenie, nerwowość etc. ? Czy jest stosowany? Warto zacząć od podstaw. Życzę powodzenia i poprawy zdrowia! Zdaję sobie sprawę, jak uciążliwe są wymienione objawy.
Witam, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nasze samopoczucie zależne jest między innymi od stopnia w jakim występują niedobory danych witamin czy składników mineralnych, należy najpierw określić czy niedobory występują i jakich składników brakuje, a następnie wprowadzić suplementację. Jednak przy niedoborach zazwyczaj potrzeba kilku tygodni żeby zauważyć jakiekolwiek efekty suplementacji. Proszę zwrócić uwagę na swój sposób odżywiania, na różnorodność spożywanych pokarmów, gdyż substancje odżywcze są najlepiej przyswajalne z produktów naturalnych.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
przed przystąpieniem do suplementacji, zawsze warto wykonać podstawowe badania, by stwierdzić czy jest ona konieczna, a jeśli tak, to dobrać preparat odpowiedni do aktualnych potrzeb. Często jest tak, że biodostępność tzw. "multiwitamin" jest znikoma, więc ciężko stwierdzić ile czasu miałaby trwać taka suplementacja. Generalnie, jeśli dieta jest dobrze zbilansowana i nie jest Pani wyczynową sportsmenką, suplementacja preparatami witaminowo - mineralnymi nie jest konieczna. Osobiście, zalecam raczej stosowanie konkretnej witaminy/minerału w momencie wykazanego niedoboru w organizmie.

Pozdrawiam serdecznie
Trudno stwierdzi po jakim czasie takie suplementy wpłyną na zmianę samopoczucia, ponieważ każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na te same medykamenty. Polecałabym wprowadzenie urozmaiconych posiłków, sięganie po jak najmniej przetworzone produkty oraz ćwiczenia. Takie połączenie powinno dać pozytywne efekty.
Witam,
To zależy w jakiej kondycji ma pan/pani obecnie organizm i na jakim poziomie niedobory.
Uzupełnienie niedoboru nie zawsze jest proste. Czasem wystarczy kilkaset % zapotrzebowania, żeby w kilka tygodni wrócić do zdrowia, czasem dopiero kilka tysięcy % podawane przez długie miesiące odniesie efekt. Nie zawsze chodzi o wysycenie ciała, niekiedy trzeba też zadbać o to, by zaszły procesy, które zostały zatrzymane na skutek braku surowców (minerałów i witamin).

Witamina A-jeśli ktoś jakimś cudem dorobił się niedoboru, trzeba niestety brać spore dawki przez długi czas. Kilkaset procent zapotrzebowania przez kilka długich miesięcy powinno być wystarczające.

Witamina C-W ogóle nie zalecałbym suplementacji, można ją bez kłopotu uzyskać z diety. Badania które wykazały że jej duże dawki są zdrowe pochodziły nie suplementów, lecz z owoców i warzyw.

Wit D3-jak się okazuje, nadmiar jest równie szkodliwy, jak niedobór. Prawdą jest, że praktycznie nie zdarzają się wypadki zatrucia, ale długotrwała suplementacja dużymi dawkami zwiększa ryzyko chorób podobnie, jak niedobór. Sugerowałbym faktycznie duże dawki, ale tylko u osób, które mają duże niedobory, zaś po uzupełnieniu – wystarczy 2-3 tysiące jednostek w okresie od października do kwietnia i tysiąc lub mniej przez resztę roku kiedy jest ekspozycja na słońce. Preparat Swanson Century Formula zawiera 10 mcg jest to równoważne 400IU czyli niewystarczająco.

Witamina E jest na tyle kontrowersyjna, że najchętniej w ogóle bym jej nie dotykał. Żadna próba kliniczna nie wykazała jej działania, zaś całkiem sporo przeprowadzonych udowodniło jej szkodliwość. Możliwe – ale tylko możliwe – że stosowanie odpowiedniej formy suplementów jest zdrowe, póki nikt tego nie udowodni – trudno tu mieć jakieś zdanie.

Witaminy z grupy B-Tu sprawa jest w większości wypadków prosta – starczy kilka tygodni i będzie w porządku.
Wyjątek stanowi wit. B12, której trzeba brać naprawdę bardzo duże dawki bardzo długo, przynajmniej kilka miesięcy. Nasze ciało przyswaja jedynie 1% z suplementu nie licząc pierwszych 5 mcg, z czego i tak ponad połowę wydalamy z moczem, zaś w wątrobie powinniśmy mieć około 2 mg tej witaminy. Oznacza to, że na uzupełnienie 2000 mcg (ok. 2 mg) potrzebujemy przyjąć 200 razy tyle, 400 mg. Jedna tabletka Preparatu Swanson Century Formula ma 9 mcg wit B12 czyli 0,009 mg. Z każdej tabletki przyswisz około 1%-2% czyli 0,18 mcg. Jak widać, niewiele Ci to da. Dodatkowy problem to zablokowane szlaki metylacji. Przy głębokim niedoborze B12 korzystne jest jednoczesne suplementowanie betainy, albo równoległe branie metylokobalaminy, co pozwala organizmowi szybciej dojść do siebie.

Wapń-tu również przyswoimy zaledwie niewielki procent tego, co przyjmniemy – w najlepszym wypadku można liczyć na 200 mg dziennie. Biorąc pod uwagę, że osteoporoza to niedobory wapnia rzędu 200 000 mg, widać to wyraźnie, że wymaga to niestety wielu lat łykania tabletek natomiast preparat Swanson Century Formula zawiera tylko 162 mg. Znacznie prostsze jest uzupełnianie go w celu wyrównania niedoborów w układzie nerwowym – wtedy wystarczy kilka tygodni większych dawek, ale istotne jest tu aby mieć świadomość, że prawie nigdy nie jest to wywołane tylko niedoborem wapnia w diecie. Można go brać, żeby sprawdzić czy będzie poprawa, ale jeśli się ją odczuje – trzeba przyjrzeć się mechanizmom regulującym jego poziom we krwi i wewnątrz komórek nerwowych. Pamiętajmy, że cały nasz szkielet jest gigantycznym zasobnikiem z wapniem, jego po prostu nie ma prawa tak o sobie zabraknąć.

Jod-znowu kontrowersje zalecałabym dużą ostrożność i rozpoczęcie od małych dawek, pod osłoną selenu. Przychylam się do tezy, że większość populacji Polski powinno jod suplementować, jako że nawet 80% populacji po prostu nie spożywa zalecanej ilości min ryb morskich i alg.

Magnez-nie wiem, jak długo go stosować, by było to najrozsądniejsze – wygląda na to, że dla większości osób 2-3 miesiące po 300 mg dziennie w zupełności wystarczy nawet przy ciężkich niedoborach, jedynie niektórzy mają problemy z przyswajaniem, ale to wynika raczej z na przykład problemów z układem pokarmowym. Niestety W preparcie Swanson Century Formula jest jedynie 100mg.

Np. Cynk w zdrowym ciele ludzkim jest około 3-4 gramów cynku. Przy skrajnym niedoborze brakuje nawet połowy, co oznacza niedobór rzędu 1,5 do 2 gramów. Aby być w pełni zdrowym, trzeba wtedy przyjąć 1500 mg do 2000 mg. Teoretycznie 100-133 tabletek w dawce po 15 mg powinno wystarczyć – ale tylko teoretycznie. W praktyce w jelitach nie przyswoi się około połowy, kilka mg z każdej porcji wysikamy, kilka zostanie wykorzystane na uzupełnienie braków w pożywieniu. W efekcie biorąc codziennie tabletkę 15 mg cynku przez 3 miesiące przyswoimy zaledwie 450 mg. Aby uzupełnić jego niedobory, trzeba niestety brać dużo większe dawki, rzędu 50 do nawet 100 mg dziennie, przez kilka miesięcy. Taka ilość dość szybko wypłucze miedź, więc trzeba z niej równolegle korzystać, zazwyczaj zaleca się by proporcje tych pierwiastków były jak 1 część miedzi do 8 części cynku, ale przy tak dużych dawkach sugerowałbym raczej coś pomiędzy 1:15 a 1:20. W preparcie Swanson Century Formula te proporcje są zaburzone.

Żelazo – powinno się monitorować badając poziom ferrytyny, każdy niestety przyswaja indywidualnie. Nie przekraczałbym 100 mg dziennie (suplement Swanson Century Formula -27 mg), jeśli nie ma wyraźnej potrzeby np ciąża powinno wystarczyć około 60 mg rozbite na 2-3 porcje w ciągu dnia po 20 mg. Zazwyczaj uzupełnienie zajmuje kilka miesięcy.

Potas-uzupełnienie będzie bardzo szybkie, przy dawkach rzędu 4000 mg dziennie. Oczywiście jeśli ktoś posłucha niedouczonego lekarza i będzie brał 40 mg (tak, są tacy co tyle przepisują!), to nawet po 100 latach nie odczuje poprawy, gdyż zalecane spożycie u zdrowej osoby nie mającej niedoborów to – w zależności od organizacji – od 2500 do 4000 mg dziennie natomiast suplement Swanson Century Formula ma 57,2mg czyli około 3% normy.
Witam serdecznie,
Działanie suplementów jest trudne do konkretnego ustalenia, gdyż nie są one zarejestrowane jako leki oraz nie podlegają takim badaniom. Wiele zależy też od konkretnej osoby, jej stanu zdrowia, ewentualnych niedoborów witamin i składników mineralnych.
Jeśli występuje osłabienie, warto przede wszystkim zadbać o właściwą dietę, odpowiednią ilość warzyw i owoców oraz udać się do lekarza pierwszego kontaktu, żeby zrobić podstawowe badania. Oprócz podstawowego panelu badań polecałabym wykonać jeszcze panel tarczycowy, takie objawy występują czasem u osób z chorobami tarczycy.
Pozdrawiam :-)
Witam, w tej sprawie proponowałabym skontaktować się z producentem. Dodam natomiast, że przy dobrze skomponowanej diecie suplementacja witamin nie jest potrzebna.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Witaminy w postaci suplementu mogą być uzupełnieniem kuracji. Wsparciem dla organizmu czy doładowaniem wyrównującym niedobory na poziomie komórkowym. Natomiast jeżeli nie zadbamy o podstawy czyli przede wszystkim o zbilansowaną dietę (najlepiej taką, która uwzględnia analizę i interpretację wyników badań krwi), niekiedy regenerację jelit, higienę snu, redukcję stresu, aktywność fizyczną - to sama suplementacja nie jest w stanie dokonać takich zmian. Tylko połączenie tych wszystkich elementów, daje oczekiwany efekt. Jeżeli chodzi o produkt to polecam bardziej aktywne formy witamin i minerałów niż te które zawarte są w produkcie, który obecnie jest stosowany. Metylowane formy witamin z grupy B, są w większym stopniu wykorzystywane przez organizm. Badania kliniczne dowiodły że są znacznie lepiej przyswajalne z układu pokarmowego. Tabletka zawierająca Metylkobalamina zostaje wchłonięta bezpośredni przez śluzówkę. Poniżej linki do proponowanych przeze mnie suplementów o lepszym składzie kapsułki:

Doctor-s-Best-Multi-Vitamin-90-Veggie-Caps
Life-Extension-Two-Per-Day-Tablets-120-Tablets

Pozdrawiam,
Wiktoria Kreft
dietetyk kliniczny
Sports-Med
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani,
nigdy stosowanie tabletek nie zastąpi odpowiedniej diety. Dolegliwości, które Pani wymieniła mogą mieć różne podłoże, niekoniecznie są związane z niedoborami witamin czy minerałów. Jeżeli odczuwa Pani przewlekłe zmęczenie, nerwowość i brak odporności powinna się Pani zgłosić do lekarza bądź dietetyka medycznego, który pomoże zdiagnozować przyczynę Pani złego samopoczucia. Ewentualnie wtedy zleci odpowiednią suplementację lub probiotykoterapię.
To bardzo ogólnikowe pytanie. Jest szereg czynników wpływających na stan samopoczucia, nerwowość, lepszy sen itp. Suplementacja wspomaga te procesy, ale warto zastanowić się nad wdrożeniem naturalnych źródeł witamin i minerałów do codziennej diety.