Stosuje maść Novate na bliznę po operacji i mam 2 pytania. Czy to normalne że skóra wokół blizny zmi

5 odpowiedzi
Stosuje maść Novate na bliznę po operacji i mam 2 pytania. Czy to normalne że skóra wokół blizny zmieniła kolor na "biały"/jaśniejszy. Na stronach o tym leku jest napisane żeby nie stosować maści w zależności od źródła nie więcej niż 2-4 tyg a mój lekarz nic o tym nie wspomniał czy mogę używać maści aż do końca opakowania? Z góry dziękuje za odpowiedź
Witam,
Mysle ze masc Novate nie jest odpowiednia do terapii blizn po zabiegowych. Proponowalabym masci silikonowe lub plastry silikonowe np Sutricon gdyz maja lepsze efekty i nie powoduja atrofii tak jak masci sterydowe
pozdrawiam

Dzień dobry. Zalecając maść novate na bliznę ,zaleca się stosować tylko na bliznę ,a nie na skórę otaczającą.Lek sterydowy powodujemy zanik naczyń krwionośnych w smarowanym miejscu, czyli w obrębie blizny jest zmiana koloru na jaśniejszy mniej czerwony..Zbielenie skóry wokół to objaw ,którego nie chcemy,Musi Pani bardziej uwazać przy nakładaniu sterydu,lub zabezpieczyć skórę wokół zwykłą pastą cynkową ( bez recepty ) Jeżeli uzyskaliśmy kolor blizny ,który nam odpowiada ,lek należy odstawić ,nawet jeżeli będziemy dopiero w połowie opakowania.
Z poważaniem dr Piotr Mazur.
Pytanie jak wygląda blizna. Miejscowe preparaty sterydowe mają działanie atroficzne na skórę tzn powodują zaniki. Gra naczyniowa jest naturalna podczas stosowania miejscowych preparatów sterydowych. Proponuję udać się do lekarza celem kontroli leczenia oraz powtórnego omówienia jego założeń.
Witam ! Odbarwienia to objaw uboczny przewlekłego stosowania sterydów miejscowych. Proszę odstawić !
Dzień dobry, najlepiej zapytać się lekarza prowadzącego,pozdrawiam