Staw biodrowy

4 odpowiedzi
Czy taki wynik oznacza , ze potrzebny bedzie zabieg operacyjny prawego st.biodrowego?:sklerotyzacja dachow obu st.biodrowych . Zwezenie szpary stawowej prawego st biodrowego z obecnoscia wyrosli kostnej gornej krawedzi panewki w jego obrebie . Masz silne bole po wysilku , jak rowniez w nocy promieniujacy do calej prawej nogi .
Nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Dolegliwości mogą pochodzić z biodra jak i kręgosłupa. Zmiany w obrazie RTG nie zawsze odpowiadają stopniowi dysfunkcji stawu. Tu decyzję należy dokładnie rozważyć biorąc pod uwagę potrzeby pacjenta, techniczne możliwości oraz... czas oczekiwania na wymianę stawu.

Dzień dobry!

Leczenie operacyjne stawu biodrowego - najpewniej chodzi o alloplastykę, czyli założenie endoprotezy - stosuje się w przypadku zaawansowanej choroby destrukcyjnej stawu biodrowego w przepadku braku poprawy po intensywnym leczeniu nieoperacyjnym (leczenie przeciwzapalne i przeciwbólowe), fizjoterapia - szczególnie, gdy pacjent zgłasza znaczne ograniczenie dystansu chodu, konieczność stosowania asekuracji, np. kul łokciowych, nie może spać w nocy (budzi ból np. przy przekładaniu się na drugi bok) i regularnie przyjmuje leki przeciwbólowe, które bardzo często ostatecznie nie pomagają.

Przed kwalifikacją do leczenia konieczne jest zawsze osobiste badanie lekarskie - ustalenie rozpoznania. Nie możliwa jest konkretna odpowiedź na tak sformułowane pytanie - przekazane informacje nie wystarczają do postawienia rozpoznania i ustalenia źródła bólu.

Samo badanie RTG nie wystarcza. Zawsze konieczne jest badanie ortopedyczne.

Pozdrawiam,

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
By ocenić czy biodro do operacji należy najpierw oprócz badań radiologicznych zbadać i ocenić stan faktyczny. Sam opis radiologiczny nie jest kwalifikacją do zabiegu. Zapraszam, pomoge
Dziękuję za pytanie.
Opis zdjęcia rentgenowskiego sugeruje chorobę zwyrodnieniową stawów biodrowych z większym nasileniem po stronie prawej. Decyzja terapeutyczna musi być poparta danymi z wywiadu lekarskiego, badaniem, musi uwzględniać potrzeby i dolegliwości pacjenta, jego wiek i choroby współistniejące. Choroba zwyrodnieniowa leczona jest w pierwszej kolejności w zachowawczo: leki przeciwbólowe, rehabilitacja, modyfikacja stylu życia. Niestety nie jest znany żaden sposób leczenia zachowawczego, który pozwalałby odwrócić naturalny przebieg choroby. Jesteśmy w stanie złagodzić objawy i poprawić jakość życia. W drugiej kolejność pacjenci z chorobą zwyrodnieniową biodra wymagają leczenia operacyjnego.

z wyrazami szacunku
dr n. med. Paweł Zalita