Starania o ciążę przy niskim progesteronie w drugiej połowie cyklu i krwawienia przed miesiączką

4 odpowiedzi
Witam,
Jaki może być powód zbyt niskiego poziomu progesteronu w drugiej połowie cyklu i tygodniowych mocnych krwawień przed miesiączką już 3-4 dni po owulacji?
Od ponad roku bezskutecznie staramy się z mężem o dziecko. Najpierw został u mnie zdiagnozowany problem niepękających pęcherzyków i pojawiające się praktycznie co drugi cykl torbiele czynnościowe (lekarze myśleli, że stąd u mnie krwawienia). Już dwa cykle mam podawane zastrzyki na pękanie pęcherzyków. Przy pierwszym (pregnyl) pęcherzyk pękł i wszystko wyglądało "pięknie". Pomimo tego i pomimo brania luteiny podjęzykowo (2x1) już kilka dni po owulacji zaczęłam mocno krwawić a potem przyszedł okres. Przy drugim cyklu z ovitrelle były dwa pęcherzyki i pomimo zastrzyku po 4 dniach na kontroli wyszły dwie torbiele. Już dzień wcześniej na wszelki wypadek zaczęłam brać duphaston (2x1) i estrofem (1x1) ale pomimo tego praktycznie od razu krwawiłam i trwało to ponad tydzień. Jeszcze tego samego dnia miałam robiony progesteron (3.03 ng/ml) oraz SHBG (w normie).
Wszystkie hormony w pierwszej fazie cyklu są ponoć "książkowe", nie mam PCOS. Tabletki antykoncepcyjne brałam 10 lat i odstawiłam półtorej roku temu, ale już pod koniec ich brania miałam krwawienia w drugiej połowie "cyklu". Po ich odstawieniu krwawienia/plamienia miałam w każdym cyklu. Mam również lekko podwyższony testosteron a po odstawieniu tabletek pojawiło się łysienie na podłożu androgenicznym.
Mąż ma b. dobre wyniki nasienia.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!
Dzień dobry. Niski progesteron jest związany z brakiem owulacji, czyli niepękaniem pęcherzyka w środkowej fazie cyklu i nieutworzeniem w związku z tym ciałka żółtego, które progesteron produkuje. Skoro jest hiperandrogenizm i dochodzą nieregularne cykle można rozpoznać PCOS pomimo braku typowego obrazu jajników w USG. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszych staraniach. KW

Dzień dobry,
Pani problem jest skomplikowany i wielopiętrowy. Z przedstawionego opisu wynika, że ma Pani zaburzenia cyklu. Trochę niejasna jest ich przyczyna, ale ostatnie zdanie o podwyższonym testosteronie i łysieniu androgenicznym, które pojawiło się po odstawieniu antykoncepcji, może stanowić klucz do odpowiedzi. W każdym razie efekt jest dość wyraźny, czyli torbiele czynnościowe i krwawienia przedmiesiączkowe. Upraszczając, niski progesteron w II fazie świadczy o braku owulacji, ale przyczyna tego faktu zwykle jest związana z I fazą cyklu miesiączkowego. Świadczą o tym nieskuteczne próby suplementacji progesteronem II fazy. Powodzenia!
Witam. Dokładnej odpowiedzi będę w stanie udzielić po zbadaniu Pani i przejrzeniu wyników badań. Objawy które Pani opisuję mogą świadczyć o niewydolności fazy lutealnej, ale potwierdzenie tego wymaga głębszej analizy. Pozdrawiam.
Szanowna Pani, tak rozbudowane pytanie wymaga wizyty u ginekologa.
Pozdrawiam,
Katarzyna Jaroszewska