Sposób na masywne uda.

6 odpowiedzi
Witam. Ważę 48 kg, mam 150cm wzrostu (21 lat).Niby nwszystko jest w normie, ale mam masywne uda jest jakaiś sposób na to?
Jakaś dieta czy ćwiczenia? Od zawsze zmagam się z tym problemem.
Proszę o radę . Pozdrawiam serdecznie.
Witam, często zła dieta powoduje niewłaściwe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, czasem źle dobrane ćwiczenia. Innym razem mogą to być problemy hormonalne. usiałybyśmy się zobaczyć i porozmawiać zapraszam do gabinetu.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk

Dzień dobry
Trzeba najpierw poznać przeciwnika, i sprawdzić, co kryje się pod terminem "masywne uda". Teoretycznie, jak wspomniano, BMI jest na poziomie idealnym, ale ważne są również proporcje mięśni, tłuszczu i wody w organizmie. Pierwszym sugerowanym przeze mnie krokiem byłoby wykonanie analizy masy i składu ciała, najlepiej profesjonalnym analizatorem dostępnym w placówkach naukowych, czy medycznych. Proszę jednak mieć na względzie, że taki pomiar zawsze obciążony jest pewnym błędem, więc najlepiej wykonać go dwu, a nawet trzykrotnie. Jeżeli problemem "masywnych ud" okaże się tkanka tłuszczowa lub spore umięśnienie, warto zainwestować w dietetyka i trenera, aby dobrać optymalny plan treningowy i dietę w celu zmiany proporcji. Być może jednak przyczyną problemów są obrzęki, gromadzenie się nadmiaru wody, dobrze byłoby więc wykluczyć chorobowe przyczyny "masywności ud", wykonując szczegółowe badania z krwi (poziom estrogenów i progesteronu, morfologia, kreatynina, sód, potas ...) i badanie moczu. Pełen zakres badań powinien dobrać lekarz pierwszego kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie
Sylwia Orłowska
Ciężko jest ocenić z czego wynikają masywne uda po krótkim wpisie, ale możemy podejrzewać 2 najczęstsze przypadki.

Budowa ciała typu "gruszka", co dotyczy częściej kobiet, charakteryzuje się większymi gabarytami od pasa w dół. Już taka natura. W przypadku, gdy wcześniej występował wyższy poziom tkanki tłuszczowej, komórki tłuszczowe namnażały się, a podczas redukcji masy ciała zmniejszyła się ich wielkość, nie ilość. Naturalnymi sposobami można ograniczyć "niedogodność". W takim przypadku odpowiedni jadłospis i zestaw ćwiczeń pozwolą zminimalizować wielkość komórek tłuszczowych.

Jeśli dotyczy to samych mięśni powstałych wynikiem uprawiania sportu lub w naturalny sposób również możemy odwrócić proces - wystarczy jadłospis z ujemnym bilansem energetycznym i odpowiednie ćwiczenia.

Zapraszam na konsultacje żywieniowe z jadłospisem, segmentową analizę składu ciała (z wyszczególnieniem składu każdej partii ciała z osobna) i na trening personalny na zamkniętej siłowni obok gabinetu.

Pozdrawiam,
Krzysztof M. Nowak
Dietetyk i Trener
Witam,
przyczyna "masywnych ud" może być bardzo różna.
Często są one wynikiem nieodpowiednich treningów w stosunku do spożywanych produktów / posiłków.
Jeśli nie ćwiczymy/trenujemy to źle dobrana dieta i niewłaściwe zbilansowanie składników odżywczych mogą być przyczyną takiego stanu rzeczy.
Oczywiście dotyczy to osób zdrowych i nie przyjmujących żadnych leków. Dla przykładu - jakakolwiek terapia hormonalna (jak choćby tabletki antykoncepcyjne), bądź rozregulowana gospodarka hormonalna w naszym organizmie mogą wpłynąć na taki stan rzeczy.

Jednak nie powinna się Pani przejmować, bowiem w każdym przypadku można sobie z tym problemem poradzić. Jest to przede wszystkim kwestia w pierwszej kolejności zidentyfikowania przyczyny problemu, a w dalszej kolejności samozaparcia w realizacji zamierzonych celów ukierunkowanych na zmniejszenie obwodu tej partii ciała.

W razie pytań lub wątpliwości jestem do dyspozycji.
Pozdrawiam serdecznie
Zmniejszanie, czyli palenie tkanki mięśniowej jest o wiele trudniejsze, niż jej budowanie i głównie zależy od specjalnie skomponowanych treningów. Dieta oczywiście też jest ważna - bardzo ważna, ale w zmniejszaniu objętości mięśnia konieczna będzie konsultacja z dobrym trenerem personalnym.
Często się zdarza, że chcemy schudnąć w konkretnych miejscach, ale niestety niewiele można w tym zakresie zrobić, by było to akurat to miejsce. Dieta nie ma tu znaczenia. Jeśli chodzi o ćwiczenia to również będą miały tylko znaczenie wspomagające - wpłyną bardziej na "ukształtowanie" ciała niż na utratę tkanki tłuszczowej w konkretnym miejscu.
Nie mniej, na pewno zdrowa dieta i aktywność fizyczna zawsze jest wskazana dla utrzymania ładnej sylwetki.

Pozdrawiam!