Skąd obecność d dimerów ?

7 odpowiedzi
Od pewnego czasu bolą mnie nogi( jakby straszne zmęczenie). Mam też kilka jasnozielonych plam na nogach, które są praktycznie nie widoczne, jedynie pod słonce. Do tego na wewnętrznej stronie stopy mam kilka fioletowych żyłek, a na prawej stopie pod tymi żyłkami jest takie wybrzuszenie(spuchnięciem raczej tego nazwać nie można). Zrobiłem badania krwi układu krzepnięcia by wykluczyć choroby żylne. PT 11,2sek (9,6 -12,0) | wskaźnik protrombinowy 95,5% (71,0 - 118,0) | INR 1,05 (0,91 - 1,31) | APTT 29,90 sek (22,70 - 32,50) | D dimery < 0,15 ug/ml (0,0 - 0,5) | fibrynogen 201,1mg/dl (196,0-428,0) | PLT 230 (130 - 400) | OB 4 | CRP 1 . USG doppler nic nie wykryło.
Pytania :
1. Czy obecność d dimerów w krwi których nie powinno być u zdrowego człowieka mogą powodować żylaki powrózka nasiennego, lekkie krwawienie z odbytu - mam ranę(ubytek) który podczas oddawania stolca za każdym razem się rozrywa i krwawi - lub krwawienie w jamie ustnej (czasem w ślinie pojawia się niewielka ilość krwi). Czy te przyczyny które wymieniłem mogą powodować obecność d dimerów w krwi ?
2. Czy taka ilość d dimerów może dawać jakieś objawy czy raczej jest to niewielka ilość ?
3. Czy wyniki które przedstawiłem raczej wykluczają wszelkie choroby naczyń i żył ?
Witam
ad 1. Tak. Proszę pamiętać że Pański wynik jest w granicach normy...
ad 2. poziom d-dimerów nie daje objawów - jest raczej niespecyficznym parametrem mogącym sygnalizować procesy wykrzepiania i rozpuszczania zakrzepu w organizmie - nawet u zdrowego człowieka występują one równolegle i nie są związane zazwyczaj z procesem chorobowym,
ad. 3. Wykluczają istotne zaburzenia krzepnięcia, świeżą zakrzepicę żylną i świeżą zatorowość płucną. Wszelkich chorób nie wykluczają.
Pozdrawiam

1. Nie
2. Nie
3. Nie
:)
Zapraszam na konsultację
d-dimery są w normie i nie ma powodu do niepokoju
1. Sam Pan napisał, że norma DDimerów wynosi 0,0 do 0,5 czyli w Pańskim przypadku mieści się w normie. I nie ma potrzeby się tą wartością przejmować.
2. j.w.
3. Nie
Witam, ma Pan prawidłowe wyniki przedstawionych badań.
D-dim są u Pana w normie, nie maja wpływu na powstawańe żylaków powrózka nasiennego, krwawienia z odbytu, lub krwawiwienia w jamie ustnej.
Prawidłowe wyniki układu krzepnięcia nie mają związku z powatswaniem chorób naczyń. Pozdrawiam
NIe ma badania krwi, które służy ocenie chorób naczyń. D-dimery nie są specyficzne dla żadnej choroby. Mogą jedynie sugerować zmiany w przypadku wzrostu.
1) Nigdzie nie jest napisane że nie powinno ich być we krwi. W podanym wyniku poziom jest w zakresie normy
2) Poziom D-dimerów jest jedynie badaniem dodatkowym. Są markerem a nie substancją dającą objawy
3) Jak już wspomniałem badania krzepnięcia ani nie potwierdzają chorób naczyń ani nie wykluczają. Najlepszym badaniem do oceny morfologicznej i czynnościowej naczyń jest badanie USG Doppler
D- dimery pojawiają sie rownież w przebiegu chorób z zapaleniem. Np w okolicy odbytu. Ilość która zostają wykryta w Pana przypadku jest niewielka, co wyklucza zakrzepicę żylna. Badania krwi, które Pan wykonał nie są przeznaczone do diagnostyki chorób żył. Przewlekła choroba żylna może być zdiagnozowana badaniem lekarskim lub za pomocą dopplera jeżeli jest zaawansowana.