ryzyko raka gardła przy refuksie

4 odpowiedzi
Szanowny Panie,

Mam takie pytanie - od roku cierpię na refluks z powikłaniami laryngologicznymi (w gastroskopii szeroki wpust, wypustki wokół niego), podejrzewam że moje gardło zalewa pepsyna ponieważ ph metria z impedancją nie wykazała ani refluksu kwaśnego ani niekwaśnego. Aktualnie jestem po zabiegu Stretty niestety czas oczekiwania na jakikolwiek efekt to min. 6 mc. Bardzo obawiam się że ten długotrwały stan doprowadzi mnie do raka gardła, proszę o informację czy miał Pan pacjentów z refluksem gardłowo-krtaniowym który doprowadził ich do najgorszego? Dziękuję
Witam serdecznie!
W przypadku nieleczonego refluksu istnieje zwiększone ryzyko zmian onkologicznych w zakresie błony śluzowej przełyku - tzw przełyk Barreta (metaplazja). W odniesieniu do błony śluzowej gardła/krtani są to nieliczne przypadki. Pod względem etiologii - szczególnie synergistyczne działanie dymu tytoniowego oraz alkoholu. Myślę, że okresowe badanie endoskopowe ( jako profilaktyka ) rozwiąże wszelkie wątpliwości.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl

Na szczęście nie miałem takowych pacjentów - opisywany jest tzw przełyk Barreta - ale to dotyczy przełyku nad wpustem żołądka - i rzeczywiście związane jest ww problem ze zmianami nowtworowymi przełyku
Pozdr
Stanisław Nitek
ps wskazana okresowo kontrola gastrologiczna
Nie nie miałem i nie obawiałbym się najgorszego, a konsultuję wielu pacjentów z tego typu dolegliwościami.
Witam,
miałam pacjentów z rakiem gardła, którzy również cierpieli na refluks gardłowo-krtaniowy.
Pozdrawiam.
Łapienis Magdalena