Rumień guzowaty

7 odpowiedzi
Dzień dobry,
drogą wstępu mam 24 lata, bardzo rzadko kiedy choruje, a jeżeli już to po dużej dawce wit. C jestem wyleczona. Jednak jakiś miesiąc temu przez przez pewien czas odczuwałam złe samopoczucie, po czym dostałam rumień guzowaty (diagnoza przez lekarza dermatologa) oraz w następstwie zapalenie stawu skokowego. Wyniki krwi: morfologia, OB, CRP w normie, próby wątrobowe, wymaz z gardła, mocz w normie, jedynie przekroczone ASO wartość ponad 800. Po tygodniowej kuracji antybiotykowej i sterydowej teoretycznie wszystko wróciło do normy. Guzy zaczęły się zmniejszać i po pewnym czasie zostały tylko przebarwienia. Jednak nadal od czasu do czasu dostaję coś jak pojedynczych wylewów podskórnych na kończynach dolnych (czerwone siniaki), chociaż w cale się nie uderzyłam. Do tego towarzyszy mi brak apetytu i spadek wagi, ciągle uczucie zimna, częste bóle zatok (zawsze miałam z nimi problem). Czy te objawy powinny mnie zaniepokoić? Czy może to być spowodowane nie wyleczoną chorobą, która wywołała rumień guzowaty i powinnam zgłosić się do lekarza (ASO już jest w normie)? Jeśli tak to jakiego specjalisty. Czy raczej jest to osłabienie organizmu spowodowane brakiem ruchu, smogiem w Krakowie i innymi czynnikami i wystarczy wzmocnić organizm dużą dawką wit. C?
Witam profilaktycznie polecam np. kolendre z chlorellą (protokoly dostępne powszechnie) a wcześniej określenie poziomu metali ciężkich a co do objawów obecnych to raczej sprawa się dalej toczy.... ? może reumatolog pozdrawiam

Witam; Zgodnie z diagnozą Lekarza Dermatologa, przebieg choroby usprawiedliwia opisywane objawy. Nie oznacza to jednak, że należy je lekceważyć. Opisywane wylewy, mogą być następstwem rumienia, mogą również mieć zupełnie inne źródło. Przykładowo, wszelkie choroby związane z upośledzeniem krzepliwości krwi czy wydolnością wątroby. Sądzę, że każdy lekarz zaleciłby tu badanie transaminaz, GGTP, INR oraz morfologii krwi (poziom płytek), a także USG jamy brzusznej. Ze swojej strony sugerowałbym, kontrolę u Lekarza, który już wcześniej rozpoczął leczenie i terapię, zna początek choroby i najszybciej podejmie właściwą diagnostykę i dalszą terapię.
Osłabienie organizmu, może być przyczyną, ale ne pomoże tutaj podawanie tylko zwiększonych dawek witaminy C. Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof Kowalczyk
Reumatolog i TSH
Nie myślę by brak ruchu czy smog to uczyniły, Nie znaczy to że nie jest lepiej trochę się poruszać i oddychać dobrym powietrzem. Domniemywam, że mieszka Pani w Krakowie od lat i wcześniej to się nie działo. Może być wiele przyczyn takiej sytuacji.
Po przeczytaniu Pani opisu pomyślałem sobie, ze stało sę tak z powodu nałożenia się sytuacji stresowej w Pani życiu i infekcji Mycoplasmatyczej. Aktualnie mamy ciekawa i powszechną infekcje. Jest to atypowa infekcja bakteryjna zlokalizowana w zatokach i krtani. Jest generalnie słaba, tzn, obajwy nie są bardzo nasilone, Pacjenci chodzą z tą infekcja nawet miesiącami, czują się słabiej, gorszy apetyt, poranny lekki katar, kaszel rano i przy zasypianiu, pykanie w uchu, pochrząkiwanie, w zasadzie nic. W tej infekcji pacjenci mają też lekkie uczucie zimna, i są zmęczeni, Infekcja ta jest często ignorowana nawet przez lekarzy, W zasadzie nie bardzo ją widać w badaniu pacjenta czy badaniach laboratoryjnych. Mycoplasma nie rośnie na zwykłym posiewie, w badaniach z krwi można zbadać mycoplasme pneumonie( to nie ta). Inne typy nie za bardzo są na nie badania dostępne. Jak na pewno Pani wie rumień guzowaty jest reakcją organizmu na wiele różnych sytuacji. Generalnie jest to objaw pewnej niestabilności ustroju, I pojawia się generalnie w sytuacjach obniżonej odporności, stresu, z towarzyszącym często elementem zakaźnym. Leczenie tez jest szeroko zakrojone/ Stosuje się często sterydy jako leki stabilizujące równowagę organizmu, antybiotyki , jako leki odkażające na infekcje,itd. Antybiotyki i sterydy są wewnętrznie zimne. Po leczeniu często ma się uczucie wyziębienia. Z reguły stosuje się w takim przypadku antybiotyki bakteriobójcze, silne.( nie wiem co Pani przyjmowała). Ale one nie działają na Mycoplasmę. Myślę ,że jest pani wychłodzona po kuracji i z powodu utrzymującego się, zakażenia Mycoplasmą.
Teraz bardzo ważna uwaga, ... Mimo długiego listu od Pani, ilość informacji specjalistyczno-medycznej nie jest zbyt szeroka. Chciałbym powiedzieć ,że nie da się sensownie odpowiedzieć na tak złożone, zagadnienie nie badając pacjenta,nie mogąc zadać mu dodatkowych pytań, itd. Moja próba odpowiedzi , był próba pokazania Pani, że może być wiele złożonych odpowiedzi na to pytanie i wcale nie jest łatwo przeniknąć przyczynę tego wszystkiego. Starałem się przedstawić jedną z wielu możliwości. Moja odpowiedź jest tym co wg mnie np. mogło by się zdarzyć, Przy deficycie snu, odpoczynku, innych kłopotach, w efekcie załamaniu się równowagi organizmu oraz jakiejs infekcji. Mycopasma jest to wg mnie bardzo częsta aktualnie i pomijana z powodu swojej łagodności nie leczona antybiotykiem. Chodzenie z nią odpowiednio długo może silnie zaburzać stabilność organizmu .
Przepraszam, jeżeli nie mogłem odpowiedzieć bardziej precyzyjnie.
Vit. C nie ma udokumentowanej skuteczności jako leczenie, poza leczeniem niedoboru Vit. C. Opisane objawy wskazują na możliwą chorobę autoimmunologiczną i wmagają dalszej diagnozy i leczenia. Rumień guzowaty jest jedną z tych chorób. Zapraszam na telekonsultacje w tej materii.
Sugeruję wizytę: - 49 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Tak , powinna się Pani zgłosić do lekarza o szerokich horyzontach. Zapraszam na wizytę
Myślę, że wskazana jest kontrola u Reumatologa i troszkę badań w tym kierunku.