RTG po złamaniu palcy stóp , tydzień po tygodniu (3,5 tygodnia po złamaniu i ok 5)

13 odpowiedzi
Witam

Złamałam palce stóp 19go marca, RTG kontrolne chcę zrobić na pewno na kilka dni przed wylotem na wakacje,
ale myślałam by to zrobić również w przyszłym tygodniu, czy można robić RTG stopy raz i później ponownie po 7-9dniach, czy jednak jest to odradzane ? Nogę dość oszczędzam, biorę podobno też jakieś "dobre" specyfiki, na zrost kości
Dobry Wieczór,
RTG ma ocenić ewentualny zrost kostny tak więc wykonywanie go w odstępie 7-9 dni nic prawdopodobnie nie wniesie.
Pozdrawiam.

nie ma sensu robić kolejnego RTG w tak krótkim czasie
Dzień dobry
RTG po 3,5 tygodnia można wykonać w celu oceny ustawienia odłamów, natomiast zrost kostny nie będzie widoczny. Kolejne RTG aby ocenić zrost kostny można zrobić po 6-7 tygodniach od złamania, wcześniej nie ma sensu wykonywać ponownego prześwietlenia
Szanowna Pani,
Po złamaniach najczęściej zalecam kontrolę radiologiczną po około 10 dniach od urazu a następną po około 3 tygodniach. Celem ich jest ocena, czy nie doszło do wtórnych przemieszczeń. Kolejne prześwietlenia wykonywane są celem oceny zrostu kostnego.
pozdrawiam,
Witam!
Wykonywanie zdjęć RTG tydzień po tygodniu w tym przypadku nie ma kompletnie sensu. Proszę zdecydować się na 1 termin.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Zaleca się ograniczenie ilości zdjęć rtg do absolutnego minimum, ze względu na ograniczenie dawki pochłoniętego promieniowania. Wykonuje się rtg po 7-10 dniach od urazu, oraz w okresie spodziewanego zrostu kostnego ( czyli po ok 5-6 tygodniach). Wskazane jest także wykonanie zdjęcia rtg przy każdej zmianie opatrunku unieruchamiającego.

pozdrawaim
Dr n. med. Paweł Zalita
Dzień dobry . Kontrolę postępu zrostu kostnego oraz ustawienia odłamów( jeśli doszło do przemieszczenia) polecam wykonywać jedynnie na zlecenie lekarza. Odradzam działania na własną rękę. Pozdrawiam. PG
Najlepiej zrobić Rtg po 6 tygodniach od urazu. Nie ma sensu robić po 3,5tyg i po 5.
Witam,
określenie "palce stóp" sugeruje więcej niż jeden palec każdej ze stóp, w takim wypadku rozsądne wydaje się wykonanie przynajmniej 1 kontroli rtg po 7 dniach i 6 tygodniach. Złamane paliczki stóp z reguły nie wymagają leczenia operacyjnego i można je z powodzeniem leczyć unieruchamiając z palcami sąsiednimi. Wyjątek stanowią niestabilne złamania palucha. Zalecałbym konsultację ortopedyczną.
"Dobre" specyfiki nie są wymagane przy zbilansowanej diecie.
Ciężko odnieść się do tego pytania i wydać właściwą opinię bez wglądu w pierwsze prześwietlenie. Większość złamań palców stóp nie wymaga unieruchomienia i goi się dobrze, jednak bywają przypadki, że kontrola w trakcie i pod koniec leczenia jest konieczna. Jeśli to możliwe proszę o wysłanie radiogramów drogą mailową (b.chwedczuk@gmail.com), wtedy będę w stanie udzielić właściwej odpowiedzi.
Rtg warto zrobić bezpośrednio po urazie , kontrolne po 7-10 dniach (czy nie nastąpiło przesunięcie odłamów ) a kolejne dopiero w momencie gdy oczekujemy zrostu widocznego na zdjęciu czyli po około 6 tygodniach. Robienie zdjęć częściej nie ma sensu chyba ,że występują jakieś wyjątkowe okoliczności.
Pozdrawiam
Dr n med Maciej Goch
Szanowna Pani,
oczywiście, że może Pani zrobić rtg tydzień po tygodniu. Pytanie tylko, po co? Rtg nie leczy, ma za zadanie zobrazować przebieg procesu gojenia. Rozumiem, że spodziewa się Pani, iż na tym wyjeździe może dojść do urazu i przemieszczenia obecnych złamań - w takim razie, rzeczywiście, należałoby po powrocie powtórzyć rtg.
Z poważaniem,
Marcin Milczarek
Witam,
po podjęciu decyzji o leczeniu zachowawczym złamania sugeruje się kontrolę radiologiczną w początkowym okresie co 7-10 oraz 14-21 dni. Nie jest błędem kontrola RTG "zbyt częsta". Wszystko zależy od morfologii załamania.