Ropień piersi

5 odpowiedzi
Witam,
miałam dwukrotnie ropnia piersi, w maju i w czerwcu tego roku, po którym zostały mi dwie brzydkie blizny, sutek wywinięty do środka i mniejsza o 2 rozmiary pierś.
Pierwszy ropień nie był mierzony, drugi miał rozmiar 4,5 cm na 6,5 cm.
Czy istnieje sposób, aby zniwelować te wady nie ingerując w drugą pierś?
Czy po ewentualnym leczeniu jest szansa na karmienie piersią w przyszłości?
Potencjalnie jest szansa do korekcji jednej piersi, ale warunki anatomiczne, wymiary i kształt obu piersi będzie decydujący w podjęciu decyzji.
Co do karmienia piersią raczej decydujące będzie ewentualne zniszczenie gruczołu przez pierwotny proces zapalny który Pani przeszła.
Możliwe do oceny wyłącznie na bezpośredniej konsultacji u swojego chirurga plastycznego.

Dziękuje za pytanie, trudno będzie odbudować pierś. W pewnym zakresie mogą pomóc przeszczepy tłuszczu. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Karmienie powinno być możliwe, choć po leczeniu ropni może pozostać skłonność do zastoju pokarmu.
Pani przypadek wymaga oceny stanu miejscowego, trudno jednoznacznie decydować o możliwości leczenia, kiedy nie widzi się pacjenta. Prawdopodobnie istnieje sposób na poprawę wyglądu piersi (korekcja blizn, wszczepienie implantu celem wyrównania rozmiarów piersi). O tym może zadecydować chirurg plastyk podczas konsultacji. Szansa na karmienie piersią jest, ale istnieje ryzyko zastoju pokarmu przez blizny i kolejnego ropnia.
Dzień dobry.
Pół roku po wyleczeniu procesu ropnego można już rozważać działania naprawcze, korygujące wygląd, kształt i wielkość piersi. Jak Pani zauważyła przy asymetrii albo jedną pierś się powiększa, albo drugą większą zmniejsza. Decyzję taką zawsze podejmuje pacjentka po wyjaśnieniu możliwości technicznych ogólni dostępnych i warunków w danym konkretnym przypadku. Możliwość karmienia zależy od bardzo wielu czynników i nie potrafię jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć.
Z poważaniem Grzegorz Kierzynka
Dzień dobry Pani,

Z powyższego opisu, problem u Pani może być wyzwaniem, czym jednocześnie zaciekawiła mnie Pani. Na pewno istnieje możliwość korekcji Pani zniekształcenia piersi. Jednakże, ze względu na ogromną różnorodność zarówno w odniesieniu do ubytku i niedoskonałości kształtu, jak i dopasowanych do nich technik operacyjnych, konieczne będzie zbadanie Pani piersi wraz z omówieniem opcji terapeutycznych. Ewentualne leczenie nie wpłynie negatywnie na karmienie piersi, natomiast czasem duży ropień skutkujący nadmiernym bliznowaceniem może utrudnić lub nawet uniemożliwić karmienie piersią. Zapraszam Panią na konsultację kwalifikacyjną.

Pozdrawiam,
Paweł Szychta