rezonans glowy i szyji - jakie badanie?

3 odpowiedzi
WitamOd 4 lat oprócz nieuciążliwych bólów miedzy łopatkami ( po MRI - brak istotnego schorzenia) miewam napadowe bóle tylnej części odcinka szyjnego u podstawy czaszki. Krotki kilkusekundowy ból ostry ból kilka razy w miesiącu. Do tego od roku w prawym uchu doszedł szum uszny. Innych neurologicznych objawów brak.( prócz bolów glowy czasem) Laryngolog oprócz farmakologii zasugerował konsultację u neurologa i wykonanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego (prawdopodobny związek) oraz głowy (OUN z oceną okolicy kątów mostowo-móżdżkowych - ponieważ szum jest tylko w jednym uchu). Chcę zrobić je prywatnie i z wynikiem zgłosić się do neurologa.( szyja plus głowa) Moje pytanie: 1 czy MRI głowy zawiera w sobie RM kątów czy to oddzielne badanie? Czy powinno byc z kontrastem? 2 Zgłosić się do neurochirurga czy neurologa? 3 Czy faktycznie w pani praktyce szum uszny często jest wywołany przez zwyrodnienia kręgów? Dziękuję Tomasz 35 lat
MRI głowy obejmuje kąty mostowo-móżdżkowe, ale dobrze jest to zaznaczyć w skierowaniu na badanie, wtedy technik wykonujący badanie i radiolog zwróci większą uwagę na tą okolicę.
Kontrastu nie podaje się rutynowo, w przypadkach wątpliwych, w diagnostyce guza mózgu, zmian demielinizacyjnych itd...
Nie odpowiem czy neurolog czy neurochirurg bo to zależy od wyniku badania.
Szum uszny może być spowodowany zmianami w kręgosłupie szyjnym zdarza się to jednak rzadko nigdy jako objaw izolowany. By podejrzewać tego typu pochodzenie szumu muszą być spełnione dosyć specyficzne warunki.
MRI głowy z ocena kątów jest dobrym pomysłem, zamiast MRI kr C proszę wykonać usg tętnic domózgowych.
Bóle nie muszą mieć związku z szumem, może to być np neuralgia potyliczna.

Witam, ja udałabym się przed badaniem na konsultację neurologiczną. Wtedy neurolog zdecyduje czy badanie głowy powinno być z kontrastem, a może dodatkowo jeszcze z programem naczyniowym. Dodatkowo-czy faktycznie jest potrzebne badanie Mr kregosłupa szyjnego.
Badanie MR głowy obejmuje ocenę kątów mostowo-móżdżkowych-warto jednak, aby na ocenę tych kątów zwrócił uwagę neurolog na skierowaniu.
Najczęściej nie potrafimy zdiagnozować przyczny szumów usznych-ale skupiłabym sie na badaniu glowy, a nie kręgosłupa szyjnego.
pozdrawiam
M.Moskalik
Szanowny Panie, badanie MRI głowy obrazuje szczegółowo struktury mózgu w tym kąty mostowo-móżdżkowe i nie jest potrzebne badanie celowane na te struktury. Wskazane jest podanie kontrastu gdyż małe nerwiaki czy oponiaki mogą się bez tego nie ujawnić. Z wynikiem badania należy zgłosić się do neurologa, który podejmie dalsze decyzje co do diagnostyki i leczenia. Moim zdaniem szumy uszne nie są spowodowane chorobą zwyrodnieniową kręgów szyjnych. Jednostronny szum w uchu zawsze wymaga wykluczenia guza kąta mostowo-móżdżkowego ( zazwyczaj bywa to łagodny nerwiak lub oponiak). Ostre, kilkusekundowe bóle w potylicy nasuwają rozpoznanie neuralgii podpotylicznej, która rzadko jest następstwem zmian na pograniczu czaszkowo-szyjnym ( wada wrodzona, guz, zmiany zwyrodnieniowe). Tak więc w Pana przypadku zwróciłabym uwagę na te struktury: kąty mostowo-móżdżkowe i pogranicze czaszkowo-szyjne. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz