Reoperacja po zabiegu artrodezy stawu skokowego
2
odpowiedzi
Witam, zwracam się z pytaniem związanym z przebytą już operacją i jej skutkami. Mam 27 lat, w październiku 2015 r. przeszedłem zabieg - korekcyjną artrodezę (usztywnienie) prawego stawu skokowo-goleniowego sposobem Ilizarowa, z powodu rozpoznanej niestabilności i nadmiernej koślawości stawu skokowego. Przed tą operacją chodziłem samodzielnie, chociaż z trudem, ponieważ prawa stopa ustawiała się koślawo do "wewnątrz". Po przebytej artrodezie i usunięciu aparatu Ilizarowa po 4 miesiącach od operacji (w lutym 2016), starałem się zgodnie z zaleceniami chodzić przy pomocy kul łokciowych, obciążać tą stopę ale cały czas pojawiał się ból i trudności z utrzymaniem równowagi ciała podczas opierania się na tej stopie. Stopa boli nadal, skarżyłem się lekarzowi operującemu, który zaproponował chodzenie w butach z wysoką cholewką i zakończył na tym leczenie poszpitalne w maju 2016r. Niestety, nic to nie pomogło. Skonsultowałem się z innym ortopedą-traumatologiem z innego miasta, który ocenił, że zoperowana kończyna nie ma osi, jest nadal koślawość koślawość stępu i jego zdaniem trzeba wykonać zabieg przywracający osiowanie kończyny. Zauważyłem, że faktycznie patrząc od tyłu stopa jest skoślawiona (szkoda, że nie mogę przesłać Panu Doktorowi fotografii i zdjęć RTG). Natomiast patrząc z góry, widać, że stopa prawa jest odchylona o jakieś 40-45 stopni w bok (staram się w miarę możliwości zobrazować "na odległość" wygląd tej stopy po usztywnieniu).
Panie Doktorze, czy w takiej sytuacji (brak osi kończyny, koślawość stępu po artrodezie stawu skokowo-goleniowego), istnieją przesłanki do uznania, iż potrzebna jest kolejna operacja korekcyjna / reoperacja?
Czy zabieg artrodezy można wykonać z równoczesnym zachowaniem osi kończyny?
W obecnej chwili stopa chyba nie nadaje się do wydolnego i bezbolesnego obciążania, tak jak stwierdził ortopeda z innej miejscowości, ale chciałbym też poznać zdanie Pana Doktora.
Bardzo proszę o jakąś radę i pomoc w tej skomplikowanej sytuacji. Z góry dziękuję i życzę wszystkiego dobrego, dużo zdrowia i wielu zadowolonych pacjentów w Nowym Roku.
Pozdrawiam
Panie Doktorze, czy w takiej sytuacji (brak osi kończyny, koślawość stępu po artrodezie stawu skokowo-goleniowego), istnieją przesłanki do uznania, iż potrzebna jest kolejna operacja korekcyjna / reoperacja?
Czy zabieg artrodezy można wykonać z równoczesnym zachowaniem osi kończyny?
W obecnej chwili stopa chyba nie nadaje się do wydolnego i bezbolesnego obciążania, tak jak stwierdził ortopeda z innej miejscowości, ale chciałbym też poznać zdanie Pana Doktora.
Bardzo proszę o jakąś radę i pomoc w tej skomplikowanej sytuacji. Z góry dziękuję i życzę wszystkiego dobrego, dużo zdrowia i wielu zadowolonych pacjentów w Nowym Roku.
Pozdrawiam
Witam!
Sytuacja jest rzeczywiście skomplikowana. Stopień korekcji ustawienia stępu można ocenić w badaniach obrazowych (wystarczy RTG) lub w badaniu kliniczny. Jeśli faktycznie odchylenie wynosi 45 stopni, stopa nie może być fizjologicznie obciążana. Trudno mi jednak wypowiadać się bez badania pacjenta, a przynajmniej obejrzenia badań obrazowych.
W odpowiedzi na Pana pytania:
Być może konieczna będzie korekta operacyjna
Zabieg artrodezy należy wykonać z utrzymaniem osi kończyny
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Sytuacja jest rzeczywiście skomplikowana. Stopień korekcji ustawienia stępu można ocenić w badaniach obrazowych (wystarczy RTG) lub w badaniu kliniczny. Jeśli faktycznie odchylenie wynosi 45 stopni, stopa nie może być fizjologicznie obciążana. Trudno mi jednak wypowiadać się bez badania pacjenta, a przynajmniej obejrzenia badań obrazowych.
W odpowiedzi na Pana pytania:
Być może konieczna będzie korekta operacyjna
Zabieg artrodezy należy wykonać z utrzymaniem osi kończyny
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeśli utrzymują się dolegliwości i koślawość to może być to wskazanie do reoperacji. Mogą być też inne przyczyny problemu, które trudno wskazać bez badania.
Podobne pytania
- Witam wczoraj wieczorem zaczął bolec mnie ząb dolna 6 była już 2 razy leczona udałam się dzisiaj do dętysty tylko zetknął na ząb i zobaczył w papierach że było leczenie kanałowe i powiedział że ząb można tylko wyrwać czy to jest na prawdę konieczne mam 18 lat i dla mnie to nie jest zbyt dobrze
- Witam, mam pytanie, czy można się z Panią umówić na spotkanie, chodzi o to że mamy problem w związku, nie możemy się z żoną dogadać, to już trwa dość długo. Czy Pani sie zajmuje też problemami małżeńskimi?
- Witam Mojej znajomej "troskliwa" mama podała jej na silne przeziębienie antybiotyk Macromax wczoraj o 20:00 i dziś o 9:00. Wiem, że to bardzo nieodpowiedzialne, biorąc pod uwagę, że nie była badana przez lekarza na konieczność przyjęcia tego antybiotyku. Zwykle terapia tym lekiem trwa 3 dni…
- witam Córka ma obecnie 11 miesięcy i ma asymetrię ciała. Jest pod opieką ośrodka wczesnej interwencji. Pani doktor zleciła badanie wzroku gdyż ponoć powoduje asymetrię ciała.Moje pytanie brzmi czy jest możliwa konsultacja-badanie wzroku u córki?Czy w ogóle jest jakaś zależność między wadą wzroku…
- Witam Piszę w nieco nietypowej sprawie. Od pewnego czasu niepokoi mnie zachowanie mojej córki, a mianowicie chodzi o to że mała widzi w domu ludzi, których my z mężem oczywiście nie widzimy. Zaczęło się to rok temu gdy córka została z ciocią w domu. Powiedziała, że ktoś stoi w przedpokoju…
- Witam Serdecznie. Mam problem z moimi zębami które są dziurawe i niezbyt estetyczne. Chciałbym wkońcu porządnie się uśmiechnąć tylko obawiam się wizyty. Wiem że większość z nich będzie do wyrwania więc pytanie Jaki byłby koszt leczenia zębów
- Pani Doktor Od tygodnia synek budzi się z mocno zalepionym oczkiem żółtą wydzieliną. Położna środowiskowa poleciła mi przemywać oczko solą fizjologiczną i masować w okolicy kanalika łzowego. Lekarz pediatra przepisał krople Sulfacetamidum Polpharna 100mg/ml. Niestety odnoszę wrażenie że jest…
- Mam 30 lat i jestem szczupłą kobietą. Prowadzę niezbyt aktywny tryb życia. Od niedawna odczuwam bardzo silne bicie serca. Czasem budzę się w nocy z tego powodu (często towarzyszy temu niepokój). Czasem czuję bicie serca w ciągu dnia czy po południu. Taki stan może trwać od kilku minut do nawet…
- Witam. W 2011 r. miałam zator płucny i od tamtej pory przyjmuje Acenocumarol, poziom INR jest prawidłowy. Jestem pod opieką lekarza rodzinnego. Od tamtej pory nie robiono mi żadnych badań oprócz wskaźnika INR. Moje pytanie: Jak długo mam przyjmować ten lek i czy to jest bezpieczne dla organizmu…
- W marcu uszkodziłam przywodziciela uda.Nie miałam konsultacji lekarskiej. Odczuwałam go tak do 2-3 miesięcy.Stosowałam okłady i maści. Ogólnie przeszło ale niektórych ruchów(przy ćwiczeniach) już wykonywać nie mogę
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.