Regularnie oddaję krew jako honorowy dawca i od niedawna zacząłem mieć problemy z poziomem hemoglobi

3 odpowiedzi
Regularnie oddaję krew jako honorowy dawca i od niedawna zacząłem mieć problemy z poziomem hemoglobiny we krwi. Utrzymuje się w przedziale od 12 do <13,5, co skutkuje częstszą dyskwalifikacją. Zacząłem przyjmować żelazo w kapsułkach (28mg + wit.C, wit. z gr. B). Czy da się określić, przez jak długi czas powinienem prowadzić taką kurację? Czy np. powtarzać po każdorazowym oddaniu krwi pełnej, zużywając np. całe opakowanie, tj. 30 kapsułek?
Nalezy sprawdzić poziom ale nie zaraz po skończeniu suplementacji bo będzie obraz tego we krwi. Proszę spróbowac min po 1-2 miesiącach od odstawienia. Najlepiej sprawdzić jeszcze ferrytynę czy jest żelazo pakowane do komórki. Dobrze skupic się na przyswajalności sprawdzając zakwaszenie żołądka i wtedy zadziałać.

Dzień dobry!
Warto również zadbać o źródła żelaza w pożywieniu. Poza mięsem (głównie wołowina) i podrobami (wątroba) żelazo znajdziemy również w żółtku jaja, zielonych warzywach. Warto też pamiętać, aby zaraz po posiłku nie pić herbaty - teina zmniejsza wchłanianie żelaza. Pomocne może okazać się również picie naparów z pokrzywy.

Pozdrawiam i życzę kolejnych donacji!
Komponując posiłki korzystnie będzie łączyć produkty bogate w żelazo z tymi zawierającymi witaminę C. Dzięki witaminie C żelazo będzie lepiej przyswajane.